Prompter? Kran? Jazda kamerowa? - relacja z wizyty Szkolnego Koła Dziennikarskiego w TVP - Katowice

 Prompter? Kran? Jazda kamerowa? Te pojęcia nie są nam już obce! Dnia 18 maja, w poniedziałek Koło Dziennikarskie wraz z opiekunami mgr Aleksandrą Pachulską,  mgr Beatą Duch oraz mgr Eweliną Podzimską - Czerniewicz gościło w murach  ośrodka regionalnego TVP Katowice. Grupę oprowadzał po telewizyjnych korytarzach pan Maciej Filipczyk, Kierownik Działu Techniki.

Spotkanie rozpoczęliśmy od poznania informacji o rodzajach przygotowywanych programów, ich różnorodności od np. spotkań i wywiadów z ciekawymi gośćmi, poprzez regionalne aktualności, atrakcyjne konkursy, programy prowadzone w gwarze, kontynuacje programów realizowanych przed laty itd. Następnie odwiedziliśmy tzw. reżyserkę, czyli pomieszczenie będące miejscem pracy reżysera programu, w której mogliśmy poznać i przyjrzeć się aparaturze mikserskiej:  telewizyjnym komputerom i kineskopowym monitorom, które - jak mówił pan Maciej Filipczyk - dają najwyższą jakość obrazu. W dalszej części wizyty udaliśmy się do studia telewizyjnego -  niedawno zmodernizowanego i wyposażonego w specjalnie zaprojektowaną scenografię. Pomieszczenie  ma teraz dużą przestrzeń 400 m kw. Dzięki temu programy są realizowane w atrakcyjny sposób, z użyciem nowoczesnych technologii telewizyjnych jak np. kran czy jazda kamerowa.  Kran kamerowy oferuje szerokie możliwości kreowania obrazu, pozwala  wykonywać  płynne ujęcia zarówno nisko przy podłożu jak i wysoko, w miejscach niedostępnych wcześniej dla operatora, w zakresie 360°, dzięki czemu możliwe jest pokazanie sceny z wielu perspektyw przy zachowaniu idealnej płynności. Mieliśmy okazję  zobaczyć tutaj kamerę i promptery, czyli urządzenia służące do wyświetlania wcześniej zapisanego tekstu, który jest czytany przez osobę stojącą przed kamerą. Nasz przewodnik przedstawił nam także wiele informacji na temat oświetlenia studia. Podał, iż czas potrzebny na załączenie wszystkich lamp i reflektorów to około 1,5 godziny, a studio pobiera w tym czasie tyle energii elektrycznej co miasto średniej wielkości. Poznaliśmy także tajniki nagłośnienia studia telewizyjnego oraz dowiedzieliśmy się , w jaki sposób stacje telewizyjne pozyskują muzykę do swych programów: można np. ogłosić konkurs lub skorzystać - oczywiście odpłatnie - z gotowych pomysłów firm, zajmujących się tworzeniem tego typu muzyki. Telewizja Katowice wykorzystuje obydwie możliwości, a jako ciekawostkę można podać, iż w ostatnim konkursie wygrał utwór Józefa Skrzeka - śląskiego kompozytora, wokalisty i multiinstrumentalisty.

Ten wyjazd należał do naprawdę ciekawych i wartościowych. Nie tylko mile spędziliśmy czas, ale też dowiedzieliśmy się wielu nowych, ciekawych rzeczy i odkryliśmy w sobie jeszcze głębszą pasję dziennikarską!

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.