Katarzyna Bielecka i Bartosz Niewiadomski Posłami XXI kadencji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie ma ogromny powód do dumy, ponieważ nasi uczniowie, Katarzyna Bielecka z klasy III d i Bartosz Niewiadomski z klasy II a zostali Posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży kadencji 2015 i wzięli udział 1 czerwca – w Dniu Dziecka - w jego XXI sesji, w Warszawie.

Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja propagująca od 1994 r. parlamentaryzm wśród młodzieży gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka. W roku 2015 tematem zadania rekrutacyjnego był: „Miejsca młodych - jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”. Dwuosobowe zespoły miały za zadanie przeprowadzić badanie wybranego miejsca w swojej przestrzeni lokalnej oraz zaproponować zmiany i działania wynikające z uzyskanych wyników.  Celem tegorocznej edycji SDiM było zaangażowanie uczniów i uczennic w działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia, nauka postaw obywatelskich oraz współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną, promowanie aktywnej postawy względem społeczności lokalnej. W akcji wzięło udział 528 zespołów czyli 1056 młodzieży z całej Polski. Zakwalifikowało się jak co roku 460 osób, które najlepiej wykonały zadanie – a wśród nich nasi uczniowie Bartosz Niewiadomski i Katarzyna Bielecka!

Pełni dumy prezentujemy poniżej wspomnienie i refleksje Posłanki Katarzyny Bieleckiej i Posła Bartosza Niewiadomskiego.

     ,, Cześć posłowie i posłanki !”- taki początek maila mile nas zaskoczył. Zostaliśmy Posłami na XXI Sesję Sejmu i Młodzieży! Nasza przygoda zaczęła się 30 czerwca warsztatami w warszawskiej szkole. Oboje z Bartkiem Niewiadomskim z pośród 21 możliwych warsztatów wybraliśmy te pod tytułem  „Debaty Oksfordzkie – Sztuka Mówienia”  gdzie mieliśmy ogromną przyjemność poznać innych posłów z różnych regionów Polski , w tym Marszałka naszego Młodzieżowego Sejmu. Burzliwe i emocjonalne dyskusje oprócz świetnej zabawy wiele nas nauczyły.

 Następnego dnia, czyli w Dzień Dziecka razem z innymi Posłami z naszego województwa stawiliśmy się prze Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej gdzie po obowiązkowej kontroli mogliśmy swobodnie zwiedzać ten imponujący budynek.  W południe rozpoczęliśmy Sesję z udziałem m.in. Pani Premier Ewy Kopacz,  Pana Marszałka Radosława Sikorskiego i Pani Minister Joanny Kluzik- Rostkowskiej. Nasi koledzy zadali Pani Joannie Kluzik- Rostkowskiej  kilka ważnych pytań odnośnie naszego systemu edukacji, na które Pani Minister udzieliła nam wyczerpujących odpowiedzi.  Następnie przyszedł czas na nasze wypowiedzi. Bartek i ja postanowiliśmy zabrać  głos na sejmowej mównicy. Wypowiedź  Bartka została przyjęta z entuzjazmem.  Natomiast dla mnie ogromną niespodzianką okazał się fakt, że moje przemówienie okazało się na tyle trafne, iż ukazało się w najważniejszych informacjach dnia na kanale TVP INFO.  Po przemówieniach przystąpiliśmy do głosowania za poprawkami do uchwały. Przyjęliśmy te, które uważaliśmy za niezbędne a na koniec zdecydowaną większością głosów przyjęliśmy uchwałę na temat „ Miejsc młodych w przestrzeni publicznej”.

Posłanka XXI kadencji Sejmu Dzieci i Młodzieży
Katarzyna Bielecka z kl. III D

      "Udział w SDiM to była niesamowita przygoda i zabawa. Finał akcji trwał dwa dni. Pierwszego dnia brałem udział w warsztatach pt. „Debata Oksfordzka”. Drugiego dnia nadeszła upragniona wizyta w Sejmie. 1 czerwca o godzinie 9.00 weszliśmy. Miałem czas, aby dokładnie pooglądać gdzie i jak pracują na co dzień polscy politycy. O 10.00 rozpoczęła się sesja w Sali plenarnej. Przywitał nas marszałek sejmu Radosław Sikorski, premier Ewa Kopacz, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy  Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz oraz Rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Następnie 30 młodych posłów miało szansę wypowiedzieć się nt. ustawy o przestrzeni publicznej młodzieży. Udało mi się zapisać i miałem szansę się wypowiedzieć.
W swoim wystąpieniu skupiłem się na tym, aby politycy zaczęli słuchać nas – młodych ludzi. Wystąpienie na „sejmowskiej” mównicy było niesamowitym przeżyciem. Po przemówieniach odbyło się głosowanie nad przyjęciem omawianej ustawy. Mieliśmy również szansę na zrobienie sobie zdjęć z obecnymi politykami. Udało mi się zrobić zdjęcie z rzecznikiem praw dziecka oraz wicemarszałek sejmu Wandą Nowicką. W czasie podróży nawiązałem wiele przyjaźni z innymi uczestnikami m.in. z Chełmu Śląskiego, z Oświęcimia, czy z Knurowa. Szkoda, że można tylko raz w życiu wziąć udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Jest to przygoda, którą zapamiętam do końca życia.

Poseł XXI kadencji Sejmu Dzieci i Młodzieży
Bartosz
Niewiadomski  z kl. II a

 

Posłowie Sejmu Dzieci i Młodzieży wystosowali również list do Burmistrza Radzionkowa,
dr Gabriela Tobora, którego treść zamieszczamy poniżej.

Szanowny Panie Burmistrzu!

Serdecznie dziękujemy Panu za okazany trud oraz poświęcony czas.
Pańska pomoc bardzo nam pomogła w wykonaniu projektu „Jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”. To m. in. dzięki Panu w dniu 31 maja i 1 czerwca mogliśmy godnie reprezentować naszą szkołę, Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka oraz nasze miasto na XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że poparł Pan nasz wniosek i przy targowisku zostały obniżone krawężniki.
Przesyłamy Panu ustawę wypracowaną przez młodzież z całej Polski. Zachęcamy do zapoznania się z nią.

                                                                                                                        Z poważaniem
Katarzyna Bielecka i Bartosz Niewiadomski
Posłowie XXI kadencji Sejmu Dzieci i Młodzieży

 

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.