„W” jak WAKACJE, „W” jak WOLONTARIAT

Kończą się wakacje - pora relaksu i wypoczynku. Kilkoro naszych uczniów spożytkowało te piękne dni, ofiarowując swój czas innym. Chodzi o wakacyjne wizyty młodzieży  naszego gimnazjum– wolontariuszy w Domu Seniora w Bytomiu-Suchej Górze.

Czasem w upale, czasem w letnim deszczu odwiedzali oni znajome już „babcie” i „dziadków”. Dzięki temu, podczas wspólnie spędzonych chwil mieli okazje, coraz lepiej się poznać: przy pracach ręcznych (wykonywanie przepięknych przedmiotów, ozdób z materiałów, papierów  itp.), przy pracach porządkowych (np. przegląd biblioteczki), podczas spacerów w ogrodzie, czytania książek, wysłuchiwania historii np. o dzieciństwie spędzonym w czasie wojny,  podczas ważnych wydarzeń w życiu mieszkańców i przygotowań do nich (np. pompowanie balonów, występy z okazji urodzin seniorów –solenizantów w obecności władz miasta Bytomia oraz dyrekcji i personelu ośrodka), a także przy wspólnym stole, a nawet tańcu!

Zderzenie z życiem osoby starszej, potrzebującej, zderzenie z chorobą, słabością, a nawet odejściem kogoś, kto tydzień wcześniej zarażał nas swym poczuciem humoru uczy BARDZO WIELE. Obcując  z naszymi Seniorami czerpiemy także z ich wewnętrznego spokoju, doświadczenia życiowego, optymizmu, radości z każdej chwili, cierpliwości, wytrwałości… Całą resztę trzeba zobaczyć, poczuć i przeżyć „na własnej skórze”.

Dzisiaj, gdy w pewnych sytuacjach wiele słów jest nadużywanych, wydaje się że należy do nich także słowo: Wolontariat. W wypadku działalności naszej młodzieży nie ma żadnych wątpliwości, że chodzi tu właśnie o bezinteresowną pomoc innym, a nawet więcej: o potrzebę serca, która z czasem sama  daje już o sobie znać i  mobilizuje do kontynuowania tej pięknej idei.

I choć nie wszystko jest od początku proste, na pewno warto spróbować! We wrześniu mamy nadzieję zwiększyć liczbę wolontariuszy – uczniów naszego gimnazjum (obecnie jest ich 7), dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie Koła Caritas (termin zostanie podany) i już zachęcamy do włączenia się w tą wyjątkową sprawę!

Szkolne Koło Caritas wraz z opiekunkami

 

 

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.