Uczniowie Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w widowisku "Peregrinus"

                              W piątek, w katowickim Spodku odbyła się premiera widowiska "Peregrinus" poświęconym najnowszym dziejom Śląska i nawiązującym do ważnych dla jego mieszkańców wydarzeń o historii Śląska.
Z dumą informujemy, że uczniowie Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie, członkowie Zespołu Pięśni i Tańca „Mały Śląsk” byli również aktorami tego widowiska: z kl. II b - Marek Golus i Patryk Kaczmarek, z kl. II d - Ania Szołtysik i Roksana Kamińska, z kl. III a - Agnieszka Potempa, z kl. III b - Agnieszka Malecha,i Weronika Wrodarczyk, z kl. III c - Michał Leciej, z kl. III d - Marcel Różycki i Alan Rózycki. GRATULUJEMY! ( zobacz w galerii zdjęć)

W widowisku znalazło się m.in. odniesienie do wywózek Ślązaków do ZSRR w latach powojennych. Twórcy podkreślają, że bez pamięci o tych wydarzeniach zwanych Tragedią Górnośląską "opowieść o wzrastaniu Katowic pozbawiona byłaby istotnych kontekstów".

Ponadto widzowie obejrzeli za pomocą techniki wideo mappingu archiwalne zdjęcia i nagrania m.in. fragmenty meczu rozegranego na Stadionie Śląskim w 1957 r., podczas którego Gerard Cieślik strzelił drużynie Związku Radzieckiego dwie bramki.
Jak podkreślili twórcy, mimo nawiązania do niełatwej i powikłanej historii Górnego Śląska oraz powagi tematów widowisko to było "liryczne, czułe, z humorem".

W "Peregrinusie" wystąpiło ponad 160 artystów - tancerzy, aktorów i muzyków, także tych z zespołów folklorystycznych. W katowickim Spodku zabrzmiały m.in. aranżacje śląskich melodii ludowych oraz niemieckie pieśni górnośląskiego poety Josepha von Eichendorffa.

Akcja widowiska rozpoczyna się jesienią 1956 r. w Stalinogrodzie (nazwa Katowic w latach 1953-56), a głównym bohaterem widowiska był Dobry Jacek. Jak zapowiadali twórcy, jest on "pełen wspomnień z młodości i opowieści przodków, związany z rodziną i czerpiący z niej siłę do tworzenia nowej rzeczywistości".
Reżyserem widowiska jest dyrektor artystyczny gliwickiego "Teatru A" Leszek Styś. Główną rolę zagra Piotr Warszawski.
"Peregrinus" to kolejne tzw. megawidowisko po "Franciszku - wezwanie z Asyżu", "Exodusie" i "Jonaszu", które w katowickim Spodku łącznie obejrzało kilkadziesiąt tysięcy widzów.

 

 

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.