Dziewiąte imieniny Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie

 W szkole

Powiało chłodem, zrobiło się śnieżnie i mroźno. W piątkowy, dziesiąty dzień grudniowy już po raz dziewiąty dane nam było obchodzić Dzień Patrona Gimnazjum- Ojca Ludwika Wrodarczyka OMI. Już o godzinie 7.45 wchodzący do szkoły uczniowie i nauczyciele zauważyli wartę honorową Klubu Patriotyczno-Obronnego. Michał Adamski i Klaudiusz Gałuszka godnie reprezentowali Klub w strojach wojskowych, w postawie na baczność  honorując miejsce pamięci poświęcone naszemu Patronowi. Pod tablicą i portretem o. Ludwika zapłonął znicz…

Uczniowie wraz z nauczycielami udali się do klas, by rozpocząć uroczyste świętowanie,  przypominając sobie najważniejsze momenty z życia Patrona.

 W kościele- „aby bardziej spotkać się z o. Ludwikiem”(ks. L. Kieras)

Jak nakazuje coroczna tradycja, ale również potrzeba serca, w Patronalny Dzień cała społeczność gimnazjum udała się na mszę świętą do wojciechowej parafii. Tym razem chór „opanowały” kl. I b i II d wraz z wicedyrektor Weroniką Sitarz, która wraz z wiernie towarzyszącym nam od powstania Gimnazjum, a więc przez jedenaście lat, organistą Romanem Kierasem- siostrzeńcem o. Ludwika, nadała ton całej oprawie muzycznej liturgii mszy świętej. Uczniowie pod jej kierunkiem zaśpiewali  pieśni: Hymn szkoły, O, Panie Ty nam dajesz, Ofiaruję Tobie Panie mój, Przez dziejów Polski, Matko Piekarska. Naprzemiennie wymieniały się głosy dziewcząt i chłopców. Nauczycielka muzyki- wicedyrektor wyszła z założenia, że wszystkie dzieci potrafią pięknie śpiewać i uczniowie dali temu dowód. Gość i celebrans mszy świętej, ksiądz  proboszcz Ludwik Kieras, przypomniał uczniom, że  parafia radzionkowska znana jest z pięknego śpiewu i zachęcał ich,  by kultywowali ową tradycję. Dotyczyło to ogółu  zebranej młodzieży.

Słowo katechety ks. Rafała

Przy ołtarzu stanęli: główny celebrans, wspomniany ks. Ludwik Kieras- siostrzeniec    o. Ludwika oraz katecheta gimnazjum, ks. Rafał Oleksy, który po raz pierwszy uczestniczył w obchodach patronalnych. Ks. Rafał przypomniał w wygłoszonym słowie do młodzieży  i nauczycieli, jaka jest rola patrona w życiu człowieka. Analizując życie o. Ludwika wymienił trzy dominujące cechy, które warto naśladować. To miłość do Boga aż do śmierci, odwaga   w przyznawaniu się do Boga i miłość do drugiego człowieka.

„Wpatrujmy się w tę postać. Na tym polega świętość” -skonkludował ks. Rafał.

Słowo ks.Kierasa

Do młodzieży gimnazjalnej tradycyjnie przemówił siostrzeniec o. Ludwika. Powiedział: „Macie nauczyć się mądrze miłować dobra doczesne i miłować dobra  wieczne, roztropnie  z nich korzystać i zawsze te dobra łączyć. Trzeba patrzeć do przodu ale i wstecz, do korzeni. Gdziekolwiek pośle was Opatrzność Boża, trzeba dawać świadectwo . O. Ludwik niech was zmobilizuje. W górę serca- niech adwentowy czas będzie czasem radości”- zakończył.

C.K. Karolinka

Na uroczystości patronalne przybyli: w zastępstwie burmistrza Gabriela Tobora- pan Rudolf Sobczyk- sekretarz miasta; pan Piotr Tyczka-Dyrektor Zakładu Placówek Oświatowych; ks. proboszcz Ludwik Kieras; ksiądz proboszcz Damian Wojtyczka; państwo Agata i Roman Kierasowie

Inscenizacja „Toć wszystko od Radzina się zaczęło”

Tegoroczne świętowanie w Karolince przywołało postać św. Wojciecha i jego brata Radzina, którzy według legendy zatrzymali się w Radzionkowie, i z którymi to wiąże się powstanie i  nazwa miasta.  Na tle radzionkowskiej legendy została ukazana postać o. Ludwika, który  u stóp wojciechowego ołtarza czerpał siły  i modlił się o powołanie oraz pragnął, tak jak      św. Wojciech, umrzeć śmiercią męczeńską.

Młodzież pod kierunkiem Weroniki Sitarz bardzo pięknie przygotowała inscenizację według scenariusza Marii Kielar-Czapli. Dekorację wykonała wspólnie z młodzieżą Karolina Wieczorek- nauczycielka plastyki.

W przedstawieniu wzięli udział:

Narratorzy-Patryk Kronberg i Maciej Kazimierek; Św. Wojciech- Patryk Osadnik; Radzin- Szymon Księżarek; Woje- Adrian Pięta, Szymon Patoń, Błażej Ochman; Dziewczyna w stroju śląskim- Weronika Wężyk; ; Gospodarz-Karol Markusik Gospodyni-Ania Grysko;  Gimnazjaliści- Alina Szastok, Grzegorz Ptak, Wojciech Mikina;  Śpiew- Ania Grysko, Oliwia Buczyńska, Kamil Bomba, Marek Tomczyk i Paweł Bajdoł

Nie byłoby udanego  przedstawienia, gdyby nie gra aktorów. Również tym razem  spisali się oni  znakomicie, wykonując perfekcyjnie zadane role. Nie zabrakło również humoru. Gwara śląska, którą posługiwali się uczniowie, zabrzmiała naturalnie i autentycznie. Wielkie brawa    i wielkie dzięki dla każdego z Was, drodzy uczniowie!!!! Jesteśmy z was dumni, bo godnie reprezentowaliście Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka.

Honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły

Tradycją patronalnego święta stało się przyznawanie tytułu „Przyjaciela Szkoły” ludziom i instytucjom wspierającym gimnazjum. W tym roku  ten zaszczytny tytuł przypadł „osobie, która z dużym zapałem, uporem i konsekwencją zabiega o pamięć naszego Patrona, która jest kustoszem spuścizny po o. Ludwiku Wrodarczyku. Podczas tych dziewięciu lat osoba ta wspierała nas w organizacji naszego szkolnego święta, przekazując nam liczne pamiątki po naszym Patronie, opowiadając nam ciekawe fragmenty z życia Ojca Ludwika Wrodarczyka. W tym roku honorowy tytuł Przyjaciela szkoły otrzymuje Ludwik Kieras” – powiedział dyrektor Marek Napieraj.

Ks. Ludwik Kieras przyjął wyróżnienie z wielką radością i podziękował za ten przepiękny dar.

W oczekiwaniu na…dziesiąte imieniny

Patronalne święto dobiegło końca. Scena „Karolinki’ opustoszała. Ostatnim akcentem było wykonanie pamiątkowego zdjęcia aktorów wraz z księdzem proboszczem  Damianem i nowym Przyjacielem Szkoły księdzem proboszczem Ludwikiem. Duchowo umocnieni uczestnicy i goście pozostawią  w pamięci nowe przeżycia i doznania związane z Patronem . Co roku przeżywamy je w innej odsłonie, co roku poznają Ojca Ludwika nowe roczniki młodzieży. I chociaż zmieniają się scenariusze i czas nieubłagalnie upływa, nie zmieniają się wartości, dla których żył świątobliwy Oblat Maryi Niepokalanej.

Oby te wartości nie zanikły w świecie, gdzie zaczynają rządzić inne prawa i zasady.

Niech miłość do Boga i bliźniego, odwaga wyznawania swojej wiary oraz wytrwałość   w dążeniu do celu będą wartościami nadrzędnymi w życiu gimnazjalistów i nauczycieli. W oczekiwaniu na dziesiąte imieniny gimnazjum postarajmy się popracować nad sobą właśnie w tej sferze ludwikowych wartości.

Maria Kielar-Czapla

Głęboko się kłaniamy i pięknie dziękujemy: Wolnej Kompanii Radzionków na czele z Markiem Pietrygą za udostępnienie rycerskich strojów dla wojów, licealistom: Karolowi Majewskiemu i Arturowi Wrodarczykowi za wypożyczenie strojów Wojciecha i Radzina oraz panu Tadeuszowi Bączkowiczowi za wypieki - rekwizyty i słodki poczęstunek dla aktorówŚmiech

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.