"Santo Subito" - niezwykłe przedstawienie w radzionkowskim liceum

Dzięki uprzejmości  Dyrekcji oraz organizatorów Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców śląskich w Radzionkowie, młodzież naszego gimnazjum (członkowie Szkolnego Koła Caritas) miała okazję zobaczyć i usłyszeć wyjątkowy spektakl - "Santo Subito".   A było warto! 27 października, zgromadzeni w auli liceum, przeżyliśmy coś niezwykłego.Otóż zaledwie 3 osoby (aktorzy Polskiego Teatru Historii z Mikołowa) stworzyły na scenie niesamowity klimat, dzięki któremu przenieśliśmy się w rzeczywistość życia naszego Wielkiego Świętego:
Papieża Jana Pawła II.

Towarzysząc Aniołom byliśmy przy jego narodzinach, w czasach dzieciństwa i dorastania, a także  w życiu dorosłym: przy księdzu, biskupie, a w końcu następcy Św. Piotra – przy papieżu Polaku. Chwytające za serca utwory muzyczne, były wykonane w piękny, pełen wiary sposób. Dzięki nim mogliśmy powspominać wydarzenia z życia naszego Wielkiego Rodaka: te szczęśliwe, czasem zabawne, lecz także te smutne, tragiczne. Wszak Jan Paweł II był człowiekiem takim jak my, przeżywającym różne chwile…

"Santo Subito to spektakl muzyczny, który za pomocą jedenastu utworów obrazuje drogę do świętości Karola Wojtyły. Historię opowiadają trzy anioły, które spotykając się wspominają życie i czasy pontyfikatu Papieża - Polaka św. Jana Pawła II. Od momentu premiery spektakl został zagrany w ponad trzystu kościołach na terenie całej Polski, ale także na festiwalach, w szkołach, instytucjach kulturalnych. Narracje spektaklu prowadzą trzy anioły: Rafał, Michalina oraz Gabriela, które towarzyszyły Karolowi Wojtyle od narodzin po kres jego ziemskiej wędrówki. Pojawiają się cytaty i wspomnienia najważniejszych stacji życia Jana Pawła II…" (źródło: strona internetowa Polskiego Teatru Historii)

Młodzież stwierdziła jednogłośnie, że  aktorzy byli autentyczni  i prawdziwi, prezentowane treści wyrażali całym sobą, bez odrobiny fałszu ( do czego wyczucia młody człowiek ma doskonały dar, który i tym razem nie zawiódł!).

Na zakończenie spotkania, po zasłużonych dla aktorów brawach, nasi uczniowie spontanicznie porozmawiali i podziękowali występującym. Wykonaliśmy również pamiątkowe zdjęcia z Aniołami.

Kilka dni po przedstawieniu, na korytarzu naszego gimnazjum usłyszałam nucony przez nasze uczennice jeden z utworów spektaklu „Santo Subito Santo”.  Zagadnięte przeze mnie stwierdziły, że został w ich głowie na dobre i bardzo im się spodobał.

I bardzo dobrze, że tak jest! Niech pozytywne przeżycia pozostają z nami jak najdłużej!

Dziękujemy organizatorowi – Liceum im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie za zaproszenie i możliwość przeżycia czegoś wyjątkowego! Wydarzenie dostarczyło wielu wzruszeń i refleksji. Z  pewnością na długo  pozostanie w naszej pamięci.

Poniżej przedstawiamy relacje uczniów Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka obecnych na spektaklu:

Wiktoria:
Liceum Ogólnokształcące w Radzionkowie zaprosiło nas na spektakl dotyczący życia Jana Pawła II. Trzech aktorów wcielających się w rolę aniołów pokazało prawdziwy talent -  nie tylko aktorski, lecz także muzyczny. Przesłanie było jasne, a całe przedstawienie nie było nudne. Można było dowiedzieć się wielu ciekawostek o świętym. To wydarzenie umocniło mnie w przekonaniu, że Jan Paweł II był wspaniałym człowiekiem, próbującym jak najbardziej upodobnić się do Pana Jezusa oraz potrafiącym wybaczyć bliźniemu największe grzechy.

Natalia:
To było bardzo interesujące. Niesamowitym jest, że zaledwie 3 osoby mogą przygotować i zaprezentować tak wspaniały występ o Świętym Janie Pawle II. Podobała mi się też duża liczba pięknych piosenek, wykorzystanych w scenariuszu. Podziwiam aktorów za to, że potrafią i chcą w taki sposób dzielić się swoją wiarą.

Agata:
Młodzież naszego gimnazjum bardzo mile wspomina wydarzenie, które miało miejsce w Liceum w Radzionkowie, a na które zostaliśmy zaproszeni – spektakl „Santo Subito”. Cieszymy się z tego co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy: piękny taniec, muzyka, słowo mówione. To wszystko będziemy na pewno długo i mile wspominać! Dowiedzieliśmy się wiele nowego o naszym Wielkim Rodaku!

Kasia:
Cieszymy się, że mieliśmy możliwość pójścia do Liceum na spektakl o Papieżu. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek z życia Jana Pawła II. Byliśmy świadkami wspaniałej gry aktorskiej, a także pięknego śpiewu. Po przedstawieniu mieliśmy okazję porozmawiać z aktorami, którzy byli bardzo miłymi ludźmi. Spektakl wywarł na nas ogromne wrażenie i na pewno długo go nie zapomnimy!

Opiekunka Szkolnego koła Caritas, mgr Mirosława Wojtas