Jak zrobić lepsze zdjęcie? Redakcja „Czarno na Białym” na warsztatach dziennikarskich

      Jak zatrzymać w kadrze najcenniejsze, najciekawsze  i  niepowtarzalne chwile? Tego uczyła się grupa uczniów redagujących szkolną gazetę na warsztatach poświęconych fotografii prasowej pt. „Jak zrobić lepsze zdjęcie?”. Zajęcia prowadził redaktor naczelny tarnogórskiej gazety „Gwarek” pan Jarosław Myśliwski. Warsztaty odbyły się w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej  w Tarnowskich Górach. Spotkanie przygotowano w ramach Powiatowego Konkursu na Najlepsze Pismo Uczniowskie.
Pierwsza część warsztatów, która odbyła się 24 listopada, miała charakter teoretyczny i poświęcona została zagadnieniu: Co decyduje o tym, że fotografia jest ciekawa?

Prelegent zwracał uwagę na takie aspekty prasowej fotografii jak: dominujący element ( przykuwa uwagę, a nie rozprasza), „lepsze duże” tzn. twarze na fotografii powinny być nie mniejsze niż moneta 10 groszowa – lepiej fotografować zatem  jednostki niż tłumy, naturalność – fotografowani powinni być zaangażowani w to, co robią.  Ponadto zdjęcie prasowe musi dostarczać informacji, być związane z przekazywanymi wiadomościami. Pan Redaktor pokazywał także przykłady niektórych zabiegów np. panoramowania, ożywiania, kadrowania, użycia fleszy. Wiedza przekazana w przystępny sposób z wielką dozą sympatii dla młodych ludzi oraz dawką humoru jest bezcenna dla potencjalnych dziennikarzy. Pan Redaktor podzielił się także pomysłami na urozmaicenie szkolnych gazet. Z niektórych podpowiedzi chętnie skorzystamy! Za tydzień odbędzie się druga część spotkania – praktyczna.

Aleksandra Pachulska Beata Duch

 

 

 

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.