„Coś z siebie innym dajmy i ... PoczytajMY!” - podsumowanie I części realizowanego w Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka projektu

Tę myśl staramy się realizować już od dawna, organizując spotkania czytelnicze w naszej bibliotece. W tym roku szkolnym działania te nabrały jeszcze większego rozmiaru, kiedy to we wrześniu nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym: „PoczytajMy” organizowanym przez fundację: „Centrum Edukacji Obywatelskiej”.
W ramach projektu młodzi ludzie, przy wsparciu dorosłych opiekunów tworzą kluby czytelnicze i przygotowują spotkania z książką dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic itp. Wspólne czytanie jest szansą do zaangażowania się młodzieży  w działania na rzecz innych. Po lekturze można razem się pobawić, porysować, potańczyć, pośpiewać lub przedstawić inscenizację teatralną, a przy okazji (obustronnie!) nauczyć się wielu rzeczy…

I rzeczywiście - z jednej strony staraliśmy się zrobić coś dobrego dla innych, z drugiej zaś (niejako „przy okazji”) czerpaliśmy bardzo wiele dla samych siebie. Podjęliśmy wyzwanie    i dzisiaj (po pół roku trwania akcji) możemy z całą pewnością stwierdzić, że było warto!

Okazało się, że nasz niby oczywisty i jednoznaczny cel: „czytać” pociągnął za sobą kolejne pozytywne aspekty: spotkanie z drugim człowiekiem, podjęcie wysiłku, umiejętność pracy  w grupie, rozwijanie postawy empatii, otwartości, przełamanie różnorodnych barier, uprzedzeń, w końcu radość i satysfakcję.

KTO? CO? KOMU? PO CO?

Zaangażowanie i aktywność młodzieży podczas trwania programu wielokrotne przerosły nasze (opiekunów) oczekiwania. Ponieważ chętnych było i jest nadal bardzo wielu, zdecydowaliśmy, że nasi gimnazjaliści będą brać udział w projekcie w sposób rotacyjny. W tej chwili (po 6 miesiącach trwania) udział w roli czytających wzięło już około 60 osób. Następni czekają w kolejce!

Różnorodność osobowości młodzieży to niezgłębiona skarbnica pomysłów, planów, inspiracji. W programie „PoczytajMY” wspaniale można było to wykorzystać! Uczniowie chętnie podsuwali kolejne propozycje działań związanych z tematyką spotkań, a także materiałami do wykorzystania, tekstami, dekoracjami i innymi atrakcjami. Satysfakcja z dobrze wykonanego zadania, niejako samoistnie napędzała ich do dzielenia się odczuciami, wrażeniami oraz do dalszej pracy. To był dobry czas …

Ponieważ już w ubiegłym roku szkolnym prowadziliśmy spotkania czytelnicze w naszej szkolnej bibliotece, nie musieliśmy za bardzo poszukiwać partnerów do projektu „PoczytajMY”. Nasi „stali odbiorcy”, a dzięki spotkaniom przy książce – także Przyjaciele, bardzo ucieszyli się na wiadomość o tym, że przynajmniej raz w miesiącu razem się „zaczytamy”! Początkowo były to przedszkolaki z przedszkola „Pod topolą” w Radzionkowie oraz dzieci i młodzież niepełnosprawna z Ośrodka ZDOREWiR (Zespół Dziennych Ośrodków Rewalidacyjnych i Rehabilitacyjnych) w Radzionkowie, następnie dołączyły także przedszkolaki z przedszkola integracyjnego „Ptasi raj” w Radzionkowie. Pozytywne działania nabierają rozpędu i szybko się rozprzestrzeniają! Nie mogliśmy przecież odmówić kolejnej grupie chętnych „Milusińskich”…

ORGANIZACYJNIE BYŁO TAK…

Podzieliliśmy nasze spotkania na: wyjściowe (kiedy składaliśmy wizytę w przedszkolu), a także te, podczas których, jako gospodarze, gościliśmy przyjaciół (od książki i nie tylko)    w naszej szkolnej bibliotece. Te pierwsze obejmowały udział od 6 do 10 osób w roli czytających, zaś spotkania „na miejscu” pozwalały nam zaangażować większą liczbę uczniów, zbliżoną nawet do 30!

Podczas spotkań wyjściowych preferowaliśmy tematykę związaną z ciekawymi zawodami: „Listonoszem”, „Strażakiem”, w planach jest jeszcze „Weterynarz”, Ogrodnik”, „Podróżnik”. W grudniu miało miejsce czytelnicze spotkanie świąteczne. Wydarzenia w naszej bibliotece dotyczą zaś tematyki związanej z porami roku i zaplanowano je na: listopad, luty oraz maj.

I tak w przedszkolu „Pod topolą”, w grupie „Biedronki” pojawił się, w asyście koleżanek i kolegów, listonosz Jurek z IIIa, w „Smerfach” oraz w przedszkolu z oddziałami integracyjnymi, dzięki książce zapachniało zimą, świątecznymi piernikami i choinką, zaś „Krasnoludki” gościły strażaków: Wojtka i Bonifacego (czytaj Alana i Mateusza z IIId) oraz ich przyjaciół. Były zagadki (związane z zawodami), ważne informacje (np. nr telefonu 998), piosenki, zabawy, ale przede wszystkim spotkanie ze słowem czytanym!

Jeśli chodzi o naszą szkolną bibliotekę, to dzięki akcji „PoczytajMy” stała się miejscem jeszcze bardziej niezwykłym. A to m. in. za sprawą wystroju. I tak jesienią przemieniła się w uroczy rynek z miejscem targowym, na którym znalazł się stragan z cudnymi warzywami    i owocami (spotkanie jesienne pt. „Dary i barwy jesieni”). Były też okazy żywe – nasi przebrani uczniowie. To oni przygotowali inscenizacje wierszy: „Na straganie”, „Rzepka” i „Ptasie radio”. W lutym spotkanie z książką odbyło się w sali multimedialnej naszej szkoły, zamienionej w zaczarowany las z piernikową chatką Baby Jagi. Tematem wiodącym tej „Krainy baśni” była higiena ciała oraz zdrowe żywienie. Inscenizowanymi przez gimnazjalistów - przebranych za bajkowe postacie Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, królewnę zaklętą w żabę, Jasia i Małgosię oraz Królewnę Śnieżkę - wierszami i piosenkami były między innymi: „Duchy, łakomczuchy”, „Małe, czerwone jabłuszko”, „O Karolince, którą bolał brzuszek”, „Mydło wszystko umyje”. Młodzież zaprosiła też gości do wspólnego mydełkowego i jabłuszkowego śpiewania oraz pląsów. I zrobili to fantastycznie!

Na każde spotkanie staraliśmy się przygotować małą niespodziankę dla naszych programowych partnerów. Wykorzystaliśmy przy tym talenty uzdolnionych uczniów. Raz był to pokaz Aikido, raz prezentacja baletnicy, a także występ muzyczny (gitara, ukulele, bębenek), taniec „Jesienna cza cza cza”, kartki pocztowe ozdobione przez naszych uczniów, „bibułkowe węże strażackie”, soczyste jabłuszka czy świąteczne pierniczki i zaczarowana chatka.

Spotkania biblioteczne były naturalnie połączone z ważnym wydarzeniem: wypożyczeniem książeczek (darów uczniów, rodziców i nauczycieli) przez gości.

CO Z TEGO WYNIKA? CZY WARTO?

To oczywiście pytania retoryczne!

Wszystkim biorącym udział w programie towarzyszył zawsze dobry nastrój i uśmiech. Nawet jeśli pojawiały się: niepewność, rozterki (typu: „czy podołam?, „jeszcze nigdy nie byłem w takiej roli”, „jak przyjmą moje czytanie inni?”), to nadchodzi chwila, kiedy młodzi ludzie pokonują te obawy i wspaniale się spisują. To ich wszechstronnie kształtuje i bardzo wzmacnia.
Wielu naszych uczniów, którzy w przeszłości nie zawsze mieli okazję czy odwagę wystąpić „na dużej scenie” (np. podczas oficjalnych uroczystości, akademii szkolnych), teraz - w kameralnym gronie, na dywanie w przedszkolu, pośród gromadki dzieci, bardzo dobrze się odnalazło, zaskakując pozytywnie nas - opiekunów, ale także samych siebie.
Okazuje się, że dziecko to słuchacz bardzo wdzięczny, otwarty, zainteresowany tematem, aktywny. Z tego nasza młodzież też czerpała dla siebie. A wspaniałą nagrodą były uśmiechy dzieci i pytanie: kiedy znów?
Nasi gimnazjaliści oraz przedszkolaki i wychowankowie ZDOREWiR, mimo wielu różnic (wiekowych i nie tylko), wspaniale się „dogadują”! Obydwie strony z utęsknieniem czekają na kolejne spotkania. Wspólne czytanie stało się wspaniałą szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych.
Warto cieszyć się wydarzeniami takimi jak te, kiedy to młodzi ludzie robią coś dobrego dla innych, spisując się przy tym doskonale, a przy okazji czerpią radość i satysfakcję dla siebie  i są naszą dumą!

WRAŻENIA UCZNIÓW:

Julia: Na początku czułam niepewność. Nie wiedziałam jak dzieci zareagują. Ku mojemu zdziwieniu dzieci brały czynny udział w czytaniu, bawiły się, śmiały oraz odpowiadały na pytania. Po zakończeniu czułam się doceniona, radosna oraz pełna energii!

Ola: Przedszkolaki były przesympatycznie! Z uwagą i zaciekawieniem przysłuchiwały się czytanym przez nas utworom, z ogromnym zaangażowaniem brały udział w zabawach. Atmosfera była bardzo przyjazna. Oby więcej takich spotkań!

Szymon: Widownia była bardzo pozytywnie nastawiona i z ogromnym entuzjazmem przeżywała każdą scenkę. Przygotowania zajęły nam dużo czasu i kosztowało wiele wysiłku, ale przy tym sprawiło, że czuliśmy się docenieni. Uśmiechy na twarzach dzieci były bezcenne. Mam nadzieję, że zapamiętają to na długo!

Marcel, Alan, Mateusz: Mogliśmy być strażakami – nasze odwieczne marzenie, a także odwiedzić nasz „stare kąty” (przedszkole, do którego sami kiedyś uczęszczaliśmy). Przede wszystkim zaś spotkała nas radość z czytania innym. Mimo obaw, dobrze czuliśmy się w nowej roli!

Karolina, Wiktoria, Zuzia: Atmosfera była magiczna! W zimowej scenerii, gdy za oknem mróz, my czyli: śnieżynka, bałwanek, królowa śniegu czytaliśmy dzieciom. Na zakończenie jeszcze wspólna zimowa piosenka w akompaniamencie dzieci z dzwoneczkami oraz miły poczęstunek. Było super!

Ola: To była przyjemność i dobra zabawa! Dzieci były grzeczne i zainteresowane. Za każdym razem ciepło nas przyjmowały. Miło było spędzić z nimi czas!

Paulina: Wizyta w przedszkolu była wspaniale spędzonym czasem. Bardzo się cieszyłam, że możemy spędzić czas z dziećmi i sprawić im trochę radości. Przedszkolaki miło nas zaskoczyły swoją aktywnością: uważnie słuchały, odpowiadały na wszystkie zadane przez nas pytania oraz odgadły każdą zagadkę. Czynnie uczestniczyły także w przygotowanej zabawie, a mianowicie: świetnie poradziły sobie z rozwijaniem węża strażackiego… z bibuły oczywiście!

Bartek: Możliwość występu przed tak wspaniałym gronem była ekscytującym doświadczeniem! Był to też moment refleksji, że każdy z nas był przecież kiedyś dzieckiem i że czas biegnie tak szybko. Takie wydarzenia świetnie integrują i edukują nie tylko przedszkolaków, ale też nas – gimnazjalistów. Entuzjazm dzieci motywuje! Tutaj różnica wieku nie jest istotna. Już nie mogę się doczekać następnych spotkań i widoku przedszkolaków!

 mgr Mirosława Wojtas
w
imieniu  uczniów oraz nauczycieli - opiekunów projektu -
 mgr Iwony Mliczek, mgr Joanny Bojczyk, mgr Weroniki Sitarz, mgr Bogusławy Klimczok.
 

 

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.