"Po naszymu, czyli po sląsku 2016" - XXVI konkurs gwary śląskiej

8 listopada, uczeń Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie, Marek Golus, uczeń klasy III b, reprezentował naszą placówkę w I etapie XXVI konkursu gwary śląskiej Po naszymu czyli po śląsku”.
Zaprezentował konkursowemu jury oraz publiczności monolog pt. "
Łociec Ludwik Wrodarczyk OMI – monolog o życiu Patrona gimnazjum", autorstwa Marii Kielar - Czapla.
Marek przygotowywał się do konkursu pod kierunkiem z-cy dyr. Weroniki Sitarz.

Przesłuchania do XXVI edycji konkursu rozpoczęły się w Studiu Koncertowym im. Jerzego Haralda  Radia Katowice 7 listopada.
Pomysłodawczynią konkursu i jego wieloletnią organizatorką jest senator Maria Pańczyk, od 40 lat związana z Radiem Katowice.

Ta ciesząca się ogromną popularnością impreza promuje ludzi .perfekcyjnie posługujących się śląską gwarą zarówno tą opolską, cieszyńską, rybnicką i wieloma innymi jej odmianami. Od początku, czyli od 1993 roku przewinęło się przez konkurs blisko 2 tysiące uczestników z kraju i zagranicy.
Do tegorocznego konkursu zgłosiło się ponad 60 osób.
W gronie półfinalistów znajdzie się 20 osób, spośród których 20 listopada jurorzy – profesorowie: Dorota Simonides, Jan Miodek i Jan Olbrycht – wybiorą trójkę finalistów – dorosłych i Młodzieżowego Ślązaka Roku 2016.
Wielki finał i gala – 20 listopada  w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.