LEKCJA FILMOWA

Dnia 16 listopada uczniowie uczęszczający na zajęcia artystyczne z fotografii, wraz z panią Eweliną Podzimską-Czerniewicz i panem Zbigniewem Gutem, pojechali na lekcję filmową wraz z projekcją  filmu „Gimnazjaliści nie płaczą” .Lekcja filmowa odbyła się w Multikinie, w Katowicach.

Lekcja  "Magia kina-tajniki sztuki filmowej" była o tym jaki jest przepis na dobry film, czyli na co trzeba zwrócić uwagę podczas tworzenia filmu. Mieliśmy okazję poznać jak powstaje film, jak tworzony jest dźwięk czy jak pracują graficy komputerowi. Były też quizy, w których mogliśmy sprawdzić czy potrafimy się domyślić jak powstaje dany dźwięk z filmu (np. oddech Lorda Vadder’a  z sagi Gwiezdnych Wojen).

Jeżeli chodzi o film „Gimnazjaliści nie płaczą” (jest to adaptacja książki holenderskiego pisarza Jacquesa Vriensa)  to był to piękny i wzruszający film. Opowiada on o historii dwunastolatki, która mimo choroby nie traci pozytywnego nastawienia do świata. Pokazuje on, jak ważną wartością w życiu jest przyjaźń i wzajemne wspieranie się w trudnych chwilach. Porusza on tematykę choroby na dwóch płaszczyznach – konfrontacji młodego człowieka z chorobą , jak i próbie zrozumienia tej choroby przez rówieśników. Porusza on także temat choroby w przystępny dla młodych widzów sposób. Pokazuje, jak reagować na krzywdę i cierpienie innych oraz jak wspierać osoby dotknięte chorobą. Opowiada on także o pragnieniu spełnienia swoich marzeń przy jednoczesnej walce z chorobą.

Lekcja filmowa wzbogaciła nas o wiele nowych informacji z zakresu  edukacji filmowej, poznaliśmy jak wygląda kręcenie filmów "od kuchni" oraz przeżyliśmy chwile wzruszeń podczas oglądania filmu.

                                                                                                                      Szymon Kowalczyk IID

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.