KONKURS SZKOLNY "W POSZUKIWANIU ŚWIADKA HISTORII" - spotkanie z organizatorami

Wszyscy uczniowie Gimnazjum spotkali się 14 lutego z organizatorami KONKURSU SZKOLNEGO "W POSZUKIWANIU ŚWIADKA HISTORII", które odbyło się w Centrum Kultury "Karolinka".
Przedstawiciele organizatorów konkursu udzielili pełnej informacji o zasadach i regulaminie, a także zaprezentowali dwa przykłady zarejestrowanych wspomnień na temat czasów II wojny światowej na Śląsku oraz chodzenia na tzw Zolyty.

Poniżej prezentujemy fragmenty regulaminu. Szczegóły można znaleźć na stronie

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku we współpracy z Urzędem Miejskim w Bytomiu, Urzędem Miasta Radzionków oraz Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje konkurs szkolny pt.: „W poszukiwaniu świadka historii”.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego. Celem konkursu jest rozbudzenie pośród młodzieży zainteresowania historią i kulturą regionu, w którym mieszkają, a także kształtowanie umiejętności wykorzystywania współczesnych technik informatycznych. Wyznaczone cele łączy metodologia, którą wykorzystują badacze historii mówionej.

Zadanie uczestników polegać będzie na wcieleniu się w role historyków-badaczy i utrwaleniu w formie nagrania dźwiękowego wywiadu ze „świadkiem historii”. Należy nagrać relację osoby, która z racji wieku lub pełnionych funkcji czy zaangażowania społecznego uczestniczyła lub obserwowała ważne wydarzenia w swoim regionie.
Wywiady powinny być nie krótsze niż 2 minuty i nie dłuższe niż 10 minut. Zgłoszony do konkursu wywiad powinien dotyczyć jednego z poniższych zagadnień:
1. Okres poprzedzający II wojnę światową
> Życie codzienne (dzieciństwo, edukacja, praca, zwyczaje rodzinne, zwyczaje doroczne, obrzędy itp.),
2. Okres II wojny światowej
> Życie codzienne (dzieciństwo, edukacja, praca, zwyczaje doroczne, obrzędy itp.),
> Walki na frontach w okresie wojny,
> Wywózki, deportacje w okresie wojennym (transport, warunki w obozach przejściowych, życie w obozach).
3. Okres powojenny (1945 – 1952)
> Organizacja życia po wojnie, nowy porządek,
> Migracje ludności po wojnie (deportacje do ZSRR, przesiedlenia na „ziemie odzyskane”, wysiedlenia na zachód),
> Mój region pod sowieckimi wpływami.