By wyrazić szacunek

Spotkanie jego Ekscelencji Księdza  Arcybiskupa Wiktora Skworca
z dyrektorami i nauczycielami radzionkowskich placówek oświatowych  
                                            

 W piątkowe popołudnie sala multimedialna Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka niemal że pękała w szwach. Zgromadzeni w niej dyrektorzy i nauczyciele radzionkowskich placówek oświatowych, oczekiwali na niezwykłego Gościa, który po raz pierwszy miał odwiedzić gimnazjum. Metropolita Katowicki Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc przybył wraz z Księdzem Dziekanem Damianem Wojtyczką i swoim kapelanem Księdzem Krzysztofem Bielą. Radośnie i serdecznie powitany w imieniu wszystkich obecnych przez gospodarzy spotkania: dyrektora Gimnazjum Marka Napieraja i wicedyrektor Weronikę Sitarz, pięknym bukietem czerwonych anturium i pamiątkami promującymi miasto Radzionków, zasiadł do stołu, by przy kawie i śląskim kołoczu porozmawiać o specyfice radzionkowskich szkół i pracy nauczyciela.

Na początku podzielił się ze swoim procesem kształcenia od przedszkoli aż po czasy seminaryjne, uwzględniając rolę nauczyciela i wychowawcy oraz na wdzięczność i szacunek, jaką sam do nich żywi. Wspominał o nauczycielach wymagających oraz tych, którzy w czasach wrażliwych, w których szkoła z definicji była ateistyczna, a nauczyciele nie byli jednak ateistami i uczyli prawdy. Wspomniał o swojej nauczycielce historii, która zamykała podręcznik z historii z półprawdą,   i mówiła o rzeczywistych faktach. Tacy nauczyciele narażali się ówczesnej władzy dla dobra ucznia i prawdy. Arcybiskup wspomniał też o roli samorządów lokalnych, po rozmowie odbytej z Burmistrzem Radzionkowa. Stwierdził, że   tak dobrej bazy materialnej dawniej nie było w szkolnictwie i wyraził wdzięczność Burmistrzowi za troskę o radzionkowskie placówki oświatowe. Niemniej ważną dla kształcenia przyszłych pokoleń-powiedział Arcybiskup- jest również rola rodziny, gdzie rodzice jako środowisko ważne dla Kościoła uczą relacji do Boga i do drugiego człowieka i wspomagają w tym nauczycieli.  Metropolita Katowicki wspomniał o łączniku, który spaja   takie zawody jak zawód nauczyciela, lekarza i kapłana. To powołanie w duchu zaangażowania i poświęcenia. Jednak najistotniejszą jest cnotą w powołaniu jest miłość i bez niej żaden z tych zawodów nie może zdrowo funkcjonować.  Motyw miłości, służby i powołania to ważne  ogniwa, które muszą być połączone dla dobra człowieka.
Arcybiskup wspomniał o św. Matce Teresie z Kalkuty, gdy ją zapytano wprost : Czemu to robisz, ona odpowiedziała : Bo kocham!
Kolejną refleksją była myśl trudna, że czasem zarówno w pracy kapłana jak i nauczyciela przychodzą chwile zwątpienia, gdy zauważamy, że siejemy ziarno i...nic. Jednak zasiane ziarno potrzebuje czasu, by zakiełkować. Czasem efekt jest widoczny dopiero po latach. Zależy to od gleby serca, umysłu i innych uwarunkowań. Trzeba jednak wierzyć, że dobro i wartości przetrwają w młodym pokoleniu, naszym śląskim pokoleniu, gdzie naczelne wartości to solidarność i pracowitość.
Arcybiskup Wiktor wspomniał z szacunkiem i wdzięcznością swoich rodziców,  którzy nauczyli go pracy. W tym kontekście przekazał nam przesłanie nadziei, że to co przekazujemy uczniom liczy się w procesie kształcenia dobrego człowieka, że zasiane ziarna przyniosą najobfitsze plony dla społeczności lokalnej, kraju i świata.
Metropolita Katowicki podziękował wszystkim obecnym na spotkaniu za poświęcony czas, który sobie bardzo ceni. Przytoczył piękną sentencję kardynała Stefana Wyszyńskiego: Czas to miłość. Kto daje czas, to daje miłość.
Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą, po której  arcybiskup udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
Umocnieni duchowo wróciliśmy do swoich obowiązków z nową nadzieją i entuzjazmem oraz przeświadczeniem, że Bóg nam pobłogosławił przez ręce Arcybiskupa na nową rzeczywistość, jaka stanęła przed polskim szkolnictwem.

 Maria Kielar-Czapla

Dyrektorzy przybyli na spotkanie:

 Przedszkola: Barbara Bochnia, Ilona Tomczyk
Szkoły podstawowe: SP 1 Bożena Łukawska, SP 2 Grzegorz Kłaczek, Niepubliczna Zamkowa Szkoła Podstawowa : Aneta Pasieka
Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka :Marek Napieraj
Ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych ZDOREWiR; Aneta Janiec
Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich: Danuta Minas
Centrum Kultury Karolinka i Muzeum Deportacji: Justyna Konik

 

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.