Wycieczka do Ołomuńca 2017


29 maja grupa uczniów Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka udała się z wizytą do Ołomuńca w Czechach.
Wyjazd zorganizowany został dzięki współpracy czytelniczej z filią nr 6 Biblioteki w Piekarach Śląskich, która trwa już kilka lat!
W bieżącym roku szkolnym z inicjatywy pani Aleksandry Zając z biblioteki piekarskiej oraz nauczycielek języka angielskiego, mgr Agnieszki Jochlik, Sylwii Piekarczyk i Eweliny Podzimskiej - Czerniewicz, uczniowie naszej szkoły nawiązali kontakt z kolegami i koleżankami - czytelnikami biblioteki w czeskim Ołomuńcu. Kontaktowali się do tej pory listownie, w języku angielskim. Dzisiejszy wyjazd - pod opieką mgr Sylwii Piekarczyk - umożliwił im osobiste spotkanie z korespondencyjnymi przyjaciółmi - pasjonatami czytania.

Uczestnicy wycieczki z pewnością podzielą się wrażeniami z pobytu w Ołomuńcu laughing. Zapraszamy do galerii zdjęć i

zamieszczamy relację z wycieczki zamieszczoną na stronie Facebookowej MBP w Piekarach Śląskich:

Nasza czeska przygoda - wizyta w Ołomuńcu

29  maja br. czytelnicy Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, młodzież z Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie oraz przedstawiciele piekarskich bibliotekarzy, wzięli udział w wycieczce do czeskiego miasta Ołomuniec. Wizyta w morawskim mieście była rezultatem naszej współpracy z tamtejszą biblioteką, w ramach wspólnego projektu pt. „Mój czeski przyjaciel”. Dzięki praktycznej wymianie tradycyjnej korespondencji w ramach Tygodnia Pisania Listów, nasi czytelnicy mieli okazję zaprzyjaźnić się z ołomuniecką młodzieżą, wymienić spostrzeżenia na temat ciekawych ich zdaniem książek, a także porozmawiać o współczesnej popkulturze i nowych technologiach. Komunikacja odbywała się w języku angielskim. Mnogość zainteresowań i chęć porównania praktyk czytelniczych w obszarze promocji literatury sprawiła, że postanowiliśmy odwiedzić naszych sąsiadów z Czech. Dzięki uprzejmości tamtejszych bibliotekarzy mogliśmy również zobaczyć najciekawsze zabytki Ołomuńca tj. Pałac Arcybiskupi, Katedrę św. Wacława, Kolumnę Trójcy Przenajświętszej, zespół fontann, Konwikt Jezuicki, Ratusz ze słynnym zegarem czy przepiękne kamienice Dolnego i Górnego Rynku. Przetestowaliśmy też praktycznie jak funkcjonują i jakie zbiory oraz udogodnienia posiadają czeskie biblioteki, w tym Biblioteka Główna (wypożyczalnia, czytelnia prasy i zbiorów popularno-naukowych, bogaty dział zbiorów audiowizualnych, oddział dla dzieci, oddział dla młodzieży), a także filia młodzieżowa „Jungmanova” w dzielnicy Ołomuńca. To właśnie w „jungmanovej knihovni” miała miejsce burzliwa dyskusja naszych podopiecznych, a także pogadanki dorosłych czytelników o edukacji, kulturze i walorach krajoznawczych obu narodów.
Pięknie dziękujemy bibliotekarzom z Czech za serdeczne przyjęcie, a młodzieży i opiekunom z Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie za owocną współpracę i zaangażowanie!

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.