Bienvenue! Welcome! Willkommen! DobrodoŠli! Benvenuti! Laipni LŪdzam! Witamy!

Nie, nie- to wcale nie pomyłka. Tak było naprawdę! Tak – czyli miks europejski. Miks narodowości, języków, ludzi… Tak było w Voiron – przepięknym miasteczku francuskim, leżącym w samych Alpach. Brzmi znajomo? Być może.. Dwa lata temu odbyła się pierwsza wizyta naszego miasta we Voiron. Czterech uczniów Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka – Marta Prodlik, Marta Stebnicka, Paweł Klica i Dariusz Lipok razem z nauczycielką – Agnieszką Jochlik spędzili tydzień zorganizowany przez Komitet Miast Partnerskich Voiron. Wtedy tematem przewodnim była ekologia oraz historia drugiej wojny światowej. Nasza młodzież zaprezentowała się znakomicie zarówno w oficjalnych wystąpieniach jak i swojskich klimatach- programach artystycznych.

 

I tym razem było podobnie. Grupa w składzie: Burmistrz- Gabriel Tobor, nauczycielka języka angielskiego – Agnieszka Jochlik oraz absolwenci gimnazjum- Marta Prodlik i Paweł Klica, którzy przetarli już dwa lata temu ścieżki i aktywnie udzielali się podczas pobytu promując nasze miasto, wyruszyli ponownie (tym razem samochodem prowadzonym przez świetnego kierowcę –Pana Burmistrza) do Francji. Głównym tematem tegorocznego spotkania była walka z biedą i dyskryminacją, problem ubóstwa, bezrobocia, wykluczenie społeczne, problemy ludzi starszych – emerytów, rencistów. Jaka jest sytuacja w kraju, jaka w mieście? Problem biedy, dyskryminacji, bezrobocia to bardzo poważne kwestie. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość wymiany zdań na te tematy z reprezentantami aż ośmiu miast europejskich. Dzięki temu zdobyliśmy cenną wiedzę, podzieliliśmy się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami i wyciągnęliśmy cenne wnioski. Uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas jest w stanie dołożyć choć maleńką cegiełkę do wspólnego, olbrzymiego gmachu. Jeśli nie zaczniemy od drobnych gestów, działań- od nas samych, od naszych rodzin, miasta – to ten gmach nigdy nie zostanie zbudowany. Radzionków i jego mieszkańcy robią naprawdę wiele – Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Charytatywny, Parafia, Rodziny Katolickie, Klub Emerytów i Rencistów oraz inne instytucje i rodziny dokładają nie maleńką cegiełkę – ale co najmniej ściany do naszego gmachu. Niestety niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że taką postawą i podejściem możemy wspólnie osiągnąć wiele! Dlatego niezmiernie cieszy nas fakt, że dzięki tej wymianie poglądów, warsztatom i dyskusjom uświadomiliśmy sobie te, jakże istotne kwestie i będziemy przekazywać je innym. Aż osiem miast zaprzyjaźnionych z Francji, Łotwy, Chorwacji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii – mieszanki europejskiej brało udział w wizycie. Rozlokowani w rodzinach francuskich poznawaliśmy zwyczaje i kulturę tych ludzi, ich gościnność i zupełnie inny, o wiele spokojniejszy tryb życia. To było dla nas wszystkich wielce ciekawe, pouczające, ale przede wszystkim – przemiłe doświadczenie! Świetne porozumienie między polską ekipą wpływało znakomicie na nasze humory i zadziwiało innych uczestników! Co prawda, język angielski był językiem przewodnim, ale każda mowa była tłumaczona na francuski, niemiecki i włoski. Oprócz tego osłuchaliśmy się z innymi językami europejskimi. Tak-właśnie stąd ten tytuł. Tak było naprawdę! I szczerze mówiąc zastanawiam się nad jednym… Czy żałować, że wspólna Europa nie przemawia się w jednym języku…czy dzięki takim wyjazdom łatwiej znaleźć motywację do poznania innych języków? … Zdecydowanie wybieram drugą opcję!

Chcemy na sam koniec podziękować serdecznie Panu Burmistrzowi za umożliwienie nam tego wyjazdu oraz za poświęcenie w prowadzenie samochodu przed ponad 3000 kilometrów! Dziękujemy i zapewniamy, że wizyta w Voiron była dla nas nie tylko pouczająca, ale przede wszystkim miła i spędzona w znakomitej atmosferze z ciepłymi, życzliwymi ludźmi!
DZIĘKUJEMY!


Agnieszka Jochlik

 

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.