Rekolekcje wielkopostne 2011 rozpoczęte

Dnia 14 marca 2011 w wiosennym nastroju rozpoczęliśmy wielkopostne rekolekcje 2011.

Swoją konferencję do młodzieży w parafialnym kościele św. Wojciecha wygłosił  z „sercem mocno bijącym” nasz były katecheta ks. Tomasz Radkowski. Gimnazjalną młodzież nazwał „wymagającym gronem słuchaczy”. Motywem przewodnim bardzo ciekawych i twórczych rozważań były wyzwania, aby „ umieć pokazać się Panu Bogu”, „być kimś, a nie byle kim”, „umieć wyjść z tłumu i nie wstydzić się swojej wiary”. Sceny z Ewangelii a także świadectwa z życia pozwalały na głębsze zrozumienie proponowanych treści. Młodzież w skupieniu wysłuchała konferencji.

A potem nastąpiła kulminacyjna część konferencji. Wpatrując się w Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie  w dziesięciominutowej, przejmującej ciszy każdy miał możliwość stanąć przed Jezusem w prawdzie  i „pokazać się Bogu” , jak to zaproponował  ks. Tomasz.

Kolejną część rekolekcji stanowił film pt. „Świadectwo” w C.K Karolinka. 15 marca kolejna konferencja i spowiedź, zaś 16 marca Msza święta w intencji społeczności gimnazjalnej.

Dziękujemy ks. Tomaszowi za przybycie  z nadzieją i przekazem, że słowa wypowiedziane z sercem zaowocują w przyszłości. Szczęść Boże!

katecheta Maria Kielar-Czapla

Wtorkowe rozważania rekolekcyjne ks. Tomasza

Ks. Tomasz zbudowany postawą swoich słuchaczy, zaproponował kolejną konferencję rekolekcyjną. Rozpoczął ją modlitwą, którą nauczył nas sam Chrystus, by przejść do rozważań na temat indywidualnych kontaktów z Bogiem: jakie są, a jakie być powinny.  Kolejnym zadaniem wytyczonym przez rekolekcjonistę to „poznać samego siebie, jaki naprawdę jestem”. Kiedy każdy pozna prawdę o sobie, należy ową prawdę wyznać przed Jezusem, bo „Jezus chce, abyś powiedział Mu prawdę o sobie”. Temu właśnie służy spowiedź święta - wyznać prawdę o sobie w konfesjonale. Ks. Radkowski konkludował: „Grzech wkładasz do Kościoła. Twój grzech sprawia, że Kościół jest grzeszny”. To my jesteśmy współodpowiedzialni za Kościół. Czy zdajemy sobie z tego sprawę, gdy czasem tak zacięcie go krytykujemy?

Po wygłoszonej konferencji rekolekcjonista zaproponował modlitwę przed krzyżem Chrystusa. Każdy mógł uświadomić sobie, na ile jego grzechy „ranią” Chrystusa. Potem młodzież miała okazję, by się wyspowiadać i ucałować krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Teraz pozostało oczekiwanie na Mszę świętą za całą społeczność gimnazjalną. Czy spełni się życzenie ks. Tomasza, żeby wszyscy przystąpili do Stołu Pańskiego?

Katecheta Maria Kielar-Czapla

 Eucharystia trzeciego dnia rekolekcyjnej drogi z Księdzem Tomaszem
                            „Odwagi, nie bójcie się przyjąć Boga!”

Najważniejszy moment rekolekcji - Msza święta. Przybywa na nią licznie młodzież  gimnazjalna wraz z dyrekcją i nauczycielami, by zamknąć wielkopostne rekolekcje a zarazem otworzyć swoje serce i przyjąć Chrystusa.  Ks. Tomasz po raz ostatni kieruje do młodzieży swoją naukę. „Czy ty mnie kochasz?” – Jezus zapytał Piotra. To samo pytanie stawia każdemu z nas. Jak odpowiemy? Czy tak, jak pewna pani, że z Panem Bogiem nie należy przesadzać?  Bóg nas sprawdza różnymi sytuacjami. Stoi u twoich drzwi i kołacze- czy otworzysz Mu drzwi twojego młodego życia- pyta rekolekcjonista? Gdy odpowiesz: wejdź, będziesz zwycięzcą - konkluduje.
Po Mszy świętej następują podziękowania. Ksiądz Proboszcz Damian Wojtyczka dziękuje Księdzu Tomkowi za przewodniczenie trzem dniom świętych rekolekcji, za wypowiedziane słowa i wspaniałe świadectwo wiary, młodzieży za przybycie,  zaś dyrekcji i nauczycielom za to, że są razem z uczniami. Na końcu parafrazuje słowa  Jana Pawła II  : „Idąc przez życie z Jezusem przekuwajcie życie w arcydzieło sztuki”.
Mateusz Pyka w imieniu społeczności gimnazjalnej  odczytuje pisemne podziękowanie dla Ks. Tomasza, którego treść zamieszczam poniżej. Natalia Nolewajka wręcza symboliczną różę.
Wzruszony rekolekcjonista dziękuje również „wymagającej młodzieży” za postawę szacunku do miejsca świętego i umiejętność słuchania. „W sercu zabieram Was do Lipin”- oto ostanie, jakże miłe słowa kapłana.
Ostatnim akcentem tych niecodziennych rekolekcji są gromkie  brawa młodzieży i …owacja na stojąco. Na to zasłużył sobie ks. Tomasz, radosny kapłan – rekolekcjonista młodzieży.   

                                     
PODZIĘKOWANIE


Czcigodny Księże Tomaszu!
Umieć pokazać się Bogu, poznać prawdę o sobie  i wyznać  ją Jezusowi, by z czystym sercem przyjąć Go do swojego życia,  to  nauka, którą  przekazałeś nam podczas Rekolekcji  Wielkopostnych.  
Przez swoje słowa, które przywiozłeś nam z Lipin, ożywiłeś naszą wiarę i uświadomiłeś nam, jak ważnym i odpowiedzialnym zadaniem jest bycie człowiekiem oraz członkiem Kościoła. Postaramy się zapamiętać Twoje rekolekcyjne rady.
Za trud głoszenia Słowa Bożego oraz Twoje  zaangażowanie oraz piękne świadectwo wiary,
dziękujemy z całego serca, życząc obfitości tych łask, które są Ci najbardziej potrzebne na kapłańskiej drodze. Szczęść Boże!
Bóg zapłać, drogi Księże Tomaszu- wspaniały Rekolekcjonisto!
                   Społeczność Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka  w Radzionkowie

                                            

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.