Byliśmy na wystawie „Niedokończone msze wołyńskie”

 Podczas kolejnych lekcji religii udałam się z I i II klasami na bezprecedensową wystawę w naszej parafii „Niedokończone msze wołyńskie”, która pokazała 25 sylwetek duchownych ( w tym dwóch sióstr zakonnych), które zginęły z rąk nacjonalistów ukraińskich w 1943 roku. Wśród ofiar depolonizacji był nasz Patron- o. Ludwik Wrodarczyk- Oblat Maryi Niepokalanej. Wystawę zorganizowało Centrum Ucrainum KUL oraz Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie, Katolickie Stowarzyszenie  Civitas Christiana, Konsulat Generalny RP w Łucku oraz inne organizacje.

 

Prosta w swej wymowie ekspozycja – zdjęcie (lub jego brak) wraz z życiorysami męczenników wołyńskich z podkreśleniem, w jaki sposób ponieśli śmierć, oraz palący się znicz, ukazały nam prawdę, że nacjonalistom ukraińskim udało się zabić człowieka, ale nie udało się zabić miłości do Boga i Kościoła. I w tej kwestii ponieśli klęskę. W refleksyjnej modlitwie prosiliśmy o wyniesienie ich na ołtarze. Wówczas dopiero niedokończone wołyńskie msze zostaną dokończone, a przy ołtarzu „staną” błogosławieni, a wśród nich nasz Patron  o. Ludwik Wrodarczyk OMI.
Aby zgłębić wiedzę uczniów druga lekcja religii w tygodniu była poświęcona tematyce wołyńskiej. Obie lekcje wpisały się wspaniale w obchody dziesięciolecia nadania Patrona naszemu gimnazjum i pokazały, że młodzież potrafi wczuć się również w tak poważne i trudne  tematy.Dziękuję Wam, drodzy uczniowie  za powagę i zainteresowanie i piękną postawę podczas zwiedzania wystawy.
                                                              katechetka: Maria Kielar-Czapla. 

 

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.