„EuroWeek - Szkoła Liderów”

W dniach od 13 do 17 marca grupa młodzieży z Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka pod opieką nauczycielki języka angielskiego, mgr Agnieszki Rudoll oraz nauczycielki języka niemieckiego, mgr Barbary Szołtysik, brała udział w obozie edukacyjnym „EuroWeek - Szkoła Liderów” w Długopolu Zdroju.

Założeniem wspomnianego obozu było zarówno dotarcie do najzdolniejszej i najaktywniejszej młodzieży w celu rozwijania w niej najbardziej cenionych obecnie umiejętności społecznych, takich jak przewodzenie, autoprezentacja i praca w zespole, jak również umożliwienie młodym ludziom aktywnego udziału w życiu demokratycznego społeczeństwa Europy. Wspomniany obóz organizowany był przez Europejskie Forum Młodzieży, niezależną organizację pozarządową o charakterze stowarzyszeniowym założoną w 1995 roku przez młodzież z Ziemi Kłodzkiej zainteresowaną integracją europejską,  działalnością społeczną i demokracją lokalną.

Głównymi celami stowarzyszenia jest edukacja europejska, uaktywnianie młodzieży poprzez zachęcanie do rozwijania zainteresowań pozaszkolnych i działalności społecznej, wyrównywanie szans młodych ludzi mieszkających w małych miejscowościach i na obszarach wiejskich oraz kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju i regionu poprzez działanie na rzecz rozwoju demokracji lokalnej oraz zachęcanie mieszkańców do aktywnego udziału w życiu regionu.

Program EuroWeek organizowany jest przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu, Together Europe, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Akademią Morską w Szczecinie, przedstawicielami konsulatów, ambasad oraz  parlamentarzystów europejskich. W 2011 roku podczas Gali Wolontariatu EFM zostało wyróżnione przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.  

Harmonogram naszego obozu obejmował cztery bloki tematyczne: „Praca w grupie”, „Kierowanie”, „Praca” i „Europa”. Większość zajęć prowadzona była w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców i wolontariuszy EFM z Włoch, Turcji, Azerbejdżanu, Wietnamu, Indii, Nepalu, Meksyku, Peru, Rumunii, Islandii, Finlandii i Łotwy, oczywiście w języku angielskim. Nasi uczniowie mieli szansę zapoznać się z zasadami projektów Wolontariatu Europejskiego, projektów dotyczących Ameryki Południowej, Środkowej, Afryki, Azji, jak również międzynarodowych wymian młodzieży. Ponadto młodzież miała możliwość prowadzenia konwersacji w języku angielskim, poznania zasad przygotowywania prezentacji jak również zaznajomienia się z muzyką i nauki tańców narodowych z krajów wolontariuszy goszczonych przez EFM.

W trakcie trwania obozu nasi gimnazjaliści nawiązali wiele przyjaźni zarówno z rówieśnikami z innych polskich miast jak również z wolontariuszami z zagranicy. Owocem udziału w programie było również nawiązanie współpracy oraz zaproszenie do złożenia wizyty w naszej szkole Bimala Osti, wolontariusza z Nepalu.

Bimal OSTI – wolontariusz z Nepalu z wizytą w Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka

 Bimal Osti przyjechał do Polski 5 miesięcy temu w ramach wolontariatu by pracować dla EFM. Na obozie pełnił funkcje lidera wolontariuszy i to on odpowiedzialny był za przebieg i organizację zajęć. Uczniom dał się poznać, jako energiczny, pełen fantastycznych pomysłów, niezwykle sympatyczny, i niezmordowany wolontariusz z uwagi na fakt, że zajęcia odbywały się od godziny 9:10 niekiedy nawet do 22:00. Bimal nigdy nie narzekał na zmęczenie, zawsze był uśmiechnięty i do dyspozycji uczestników. Każdego dnia kolejny z wolontariuszy przedstawiał prezentacje swojego kraju. Gdy przyszła kolej na Bimala dowiedzieliśmy się, że jest nie tylko wspaniałym szkoleniowcem, ale również człowiekiem o wielkim sercu, ponieważ w Nepalu z jego inicjatywy powstał sierociniec dla dziewczynek, które są sierotami lub pochodzą z ubogich domów. Poruszone historią Bimala opowiedziałyśmy mu o naszej koleżance, pani Agnieszce Jochlik, która w zeszłym roku pracowała, jako wolontariuszka w nepalskich szkołach i że po jej powrocie nasza szkoła nawiązała współpracę również z sierocińcem w Nepalu. Nadmieniłyśmy również, że już po raz drugi będziemy organizowali szkolną akcję charytatywną, z której dochód przeznaczony będzie na pomoc dzieciom nepalskim. Bimal bardzo zainteresował się naszą inicjatywą i zaproponował, że bardzo chętnie odwiedzi nas i opowie o Nepalu z swojej perspektywy jak również przedstawi nam założenia swojej organizacji a wszystko to w ramach głównych zasad wolontariatu, jakimi są stwarzanie młodym ludziom warunków do nieformalnej nauki w kontekście interkulturowym oraz możliwość wyrażenia solidarności z innymi ludźmi i zachęcanie do aktywnego działania. Stąd dnia 28 marca w progi gimnazjum i. O.L. Wrodarczyka zawitał Bimal Osti.                      Po przywitaniu z dyrekcją i pracownikami szkoły Bimal wybrał się na „wycieczkę” po szkole. Podziwiał wystawę zdjęć zrobionych przez panią Jochlik podczas pobytu w Nepalu oraz zdjęcia przysłane przez sierociniec nepalski obrazujące to, co udało się za przesłane ( zebrane w poprzedniej akcji szkolnej) pieniądze zdziałać. Następnie Bimal przeprowadził lekcję w klasie II A. Uczniowie tej klasy mieli okazję zadawać Bimalowi pytania dotyczące jego życia w Nepalu i pobytu w Polsce, zrobić mini autoprezentację w języku angielskim, nauczyć się kilku zwrotów w języku nepalskim, jak również wziąć udział w jednym z EuroWeek’owych ćwiczeń, tzw. „energizer”. Gdy nadeszła godzina 12:30 klasy pierwsze zebrały się w Sali multimedialnej w której pan Osti przedstawił swoje prezentacje. Młodzież w skupieniu słuchała tego, co miał do powiedzenia a całość jego wystąpienia została nagrodzona owacyjnymi brawami. Wizyta naszego gościa zakończyła się jego rozmową z panią Jochlik na temat jej wyprawy do Nepalu i tęsknoty za nim. Po oficjalnym podziękowaniu ze strony dyrekcji pan Bimal Osti opuścił nas z obietnicą że, jeżeli uda mu się zrealizować własne plany to być może będzie szansa na jego powtórną wizytę u nas.

Ogromne podziękowania w tym miejscu należą się Radzie Rodziców naszego gimnazjum, która zechciała zasponsorować koszty podróży pana Bimala z Bystrzycy Kłodzkiej do Radzionkowa gdyż, jako wolontariusz nie otrzymuje on pensji za swoja pracę.

Zachęceni wspaniałym doświadczeniem z obozu EuroWeek, który dla naszych uczniów okazał się być niesamowitą, niezapomnianą przygodą o cennych walorach edukacyjnych, interkulturowych i społecznych, na pewno będziemy chcieli wziąć udział w kolejnej edycji programu w przyszłym roku. 

Nauczycielki Gimnazjum im. O. L. Wrodarczyka w Radzionkowie:
Agnieszka Rudoll
Barbara Szołtysik
Ewelina Podzimska – Czerniewicz

 

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.