X jubileuszowa edycja okregowego konkursu na prezentacje w jezyku angielskim pod patronem Burmistrza miasta Radzionkow i Starosty tarnogorskiego.

 

"Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają. Źli ludzie wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają". (J. W. Goethe) 28 maja w radzionkowskim Centrum Kultury „Karolinka” było słychać nie tylko śpiew. Nastrój zmieniał się co klika minut – od poważnego wiersza, przez nastrojową piosenkę, aż po żywą dynamiczną muzykę czy scenkę przeplataną salwami śmiechu publiczności. A to wszystko w dodatku w języku angielskim!

Już po raz dziesiąty Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka organizowało Okręgowy Konkurs na Prezentację w Języku Angielskim, tym razem jednak była to jubileuszowa, dziesiąta już edycja. Konkurs obejmował trzy kategorie: wiersz, piosenkę i scenkę. To jedna z nielicznych okazji, gdzie młodzież gimnazjalna może zaprezentować swój talent szerszej widowni oraz rywalizować ze swoimi rówieśnikami z innych szkół.
Trzeba przyznać, że tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa. Liczba wykonywanych prezentacji pobiła rekord (z roku na rok jest więcej uczestników, lecz tym razem liczba zgłoszeń przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów). Aż czterdzieści cztery prezentacje, w których zaprezentowało się ponad sześćdziesięciu uczniów z gimnazjów sąsiednich miast: Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Bytomia ,Świerklańca, Rojcy i oczywiście Radzionkowa, rywalizowało ze sobą na scenie „Karolinki”. Jako organizatorzy zastanawialiśmy się nad ograniczeniem liczby uczestników, tylko i wyłącznie ze względów organizacyjnych-przecież to co najmniej pięć godzin, czy młodzież nie będzie się niecierpliwić? Czy jury podoła? I jeszcze wiele innych pytań oraz wątpliwości nasuwało się przed konkursem. Jednak zapadła decyzja – przecież celem konkursu jest nie tylko wyłonienie najlepszych z najlepszych, ale wspólna zabawa, podnoszenie umiejętności językowych oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej młodych ludzi. Owszem, to kilka celów głównych. Zostały one zrealizowane – wszyscy uczestnicy byli wspaniali i bardzo zaangażowani, a laureaci okazali się niesamowici – przed nimi z pewnością wielka kariera!


I tak – zwycięzcą KATEGORII PIOSENKA został Marek Janik z Gimnazjum w Bytomiu, który zaczarował wszystkich głosem, osobowością i interpretacją utworu. Zaraz za nim na drugim miejscu uplasowała się Paulina Konik z Gimnazjum nr 4 w Piekarach Śląskich, której glos wywarł niesamowite wrażenie na wszystkich. I wreszcie Oliwia Buczyńska, reprezentantka naszego gimnazjum, która wyśpiewała trzecie miejsce i która pokazała całą skalę barw oraz subtelność interpretacji! Wyróżnienia otrzymali: Magdalena Milarska z Salezjańskiego Gimnazjum w Tarnowskich Górach oraz Mateusz Ormiński z Zespołu Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych w Radzionkowie.

W KATEGORII WIERSZ wygrała błyskotliwa interpretacja wiersza „Reginald” Katarzyny Majda z Zespołu Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych w Radzionkowie. II miejsce zajęła Julia Klewaniec z Gimnazjum nr 1 w Tarnowskich Górach. III miejscem uhonorowano dwie uczennice: Agatę Pachulską z Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie oraz Weronikę Springer z 1 Gimnazjum w Piekarach Śląskich. W tej kategorii wyróżniono Sławomira Pietrka z Zespołu Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych w Radzionkowie.

W KATEGORII SCENKA zwyciężyła prezentacja ucznia Szymona Owczarka z Salezjańskiego Gimnazjum w Tarnowskich Górach. Na II miejscu uplasowali się uczniowie Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie: Monika Szołtysik oraz Karol Książek, a III miejsce zdobyła również scenka wykonana przez nasze uczennice: Agatę Pachulską, Martę Kurzok, Samantę Patoń oraz Aleksandrę Matysik. Tradycyjnie publiczność konkursowa wybrała swoją ulubioną prezentację i uhonorowała Nagrodą Publiczności zespół "Abadons" z Zespołu Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych w Radzionkowie, który porwał młodą publiczność swoim brzmieniem i żywiołową interpretacją.

Lecz poza tymi wybitnie utalentowanymi, nagrodzonymi osobami są pozostali uczestnicy, którzy nie otrzymali wyróżnień, a którzy po prostu pasjonują się muzyką, poezją, sztuką teatralną, często stawiając swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie. Wszyscy uczestnicy spędzili pewnie niezliczone godziny na próbach – począwszy od nauki tekstu, aż po ostatnie szlify, kierowani i wspomagani przez swoich nauczycieli. Im równie serdecznie gratulujemy zapału i udziału w konkursie.
Czy już ten fakt, iż młodzież kocha śpiewać czy grać, przy okazji doskonaląc tak popularny dziś język angielski i spędza swój wolny czas na powtarzaniu kwestii, melodii, wersu zamiast relaksować się jak większość nastolatków, grając chociażby na komputerze czy też spędzając czas na zabawie nie zasługuje na wielki podziw i radość? Tak często narzekamy na naszą młodzież, jest tyle negatywnych osądów i opinii na temat dzisiejszego młodego pokolenia. Dlatego naszym zadaniem jest nagłaśnianie tych spraw pozytywnych- a jest ich naprawdę wiele. Trzeba dać tylko szansę młodym, niejednokrotnie zagubionym ludziom. A muzyka, sztuka, poezja czy też taniec (choć brzmi to czasem zbyt górnolotnie dla uczniów) mogą stać się ich pasją i życiem, trzeba tylko spróbować zapalić płomień w ich sercach… lecz aby to zrobić-trzeba ten płomień mieć w sobie. „ Kto chce zapalić płomień w sercach innych, sam musi płonąć…” Nasze słowa zachęty nie wystarczą. Młodzi ludzie muszą zobaczyć i poczuć tą pasję, połknąć bakcyla – i wtedy można mówić o sukcesie.
Poziom konkursu był wysoki – i to cieszy najbardziej!
Dziękujemy wszystkim nauczycielom- opiekunom, którzy zmobilizowali uczniów do wysiłku i pokierowali nimi poświęcając swój czas i serce. Jest wielu pedagogów, którzy postępują według starego, chińskiego przysłowia:: „Daj człowiekowi rybę a pożywi się nią jeden raz, naucz go łowić ryby a będzie się nimi żywił całe życie”. Mamy nadzieję, że za kilka, kilkanaście lat nasi podopieczni zrozumieją znaczenie tych słów…
X edycja Okręgowego Konkursu na Prezentację w Języku Angielskim już za nami. Wiele emocji i przeżyć, mobilizujący stres, napięcie, aż w końcu radość i satysfakcja – podołaliśmy! Całość przebiegła w miłej atmosferze, bez większych niedociągnięć.
Cieszymy się, iż społeczność Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka organizując od 10 lat Okręgowy Konkurs na Prezentację w Języku Angielskim, pięknie wpisuje się w jedną z myśli przewodnich naszego miasta „Radzionków – miastem ludzi z pasją”. W tym miejscu pragniemy złożyć serdeczne podziękowania Burmistrzowi Miasta Radzionków oraz Staroście Tarnogórskiemu za objęcie imprezy honorowym patronatem oraz zaszczycenie tego ważnego dla nas wydarzenia swoją obecnością. Dziękujemy także sponsorom: Urzędowi Miasta Radzionków, Starostwu Powiatowemu, Wydawnictwu Longman, Wydawnictwu Oxford University Press oraz firmie Compnet. Wielkie podziękowania należą się absolwentowi Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka- Bogusiowi Czaja który spisał się na medal nagłaśniając samodzielnie tak ważną imprezę! Podziękowania dla Centrum Kultury za udostępnienie sali widowiskowej oraz panu zajmującemu się oświetleniem. W czasie obrad jury Gimnazjum Wrodarczyka przygotowało program artystyczny, w którym wystąpił kabaret szkolny ‘Pod Obojczykiem” oraz zespól taneczny „Fess”.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom, laureatom zaś przekazujemy po raz kolejny wyrazy uznania!
Zapraszamy za rok- do zobaczenia!

Agnieszka Jochlik

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.