PROFILAKTYKA ZDROWOTNA

Dnia 28 maja 2012 roku uczniowie klas I oraz klas III wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE.
Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów z tematyką dawstwa i transplantacji narządów oraz tkanek.


Prelekcja składała się z czterech części:
-filmu dokumentalnego nt. Transplantacji serca
-rozmowy z Panią Teresą Bulą , która od 7 lat żyje z przeszczepioną wątrobą
-wykładu przestawiającego stronę naukową i prawną przeszczepów narządów i tkanek
-ankiety sprawdzające znajomość tematu czyli „Co wiem o przeszczepie narządów i tkanek?”
Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem. Szczególną uwagę zwrócili na pojęcie śmieci mózgu oraz na znaczenie przeszczepu narządu w leczeniu choroby, a także na stanowisko religii do dawstwa narządów.
Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zabrać dla siebie oraz najbliższych druki „oświadczenie woli” , które nie są aktem prawnym, ale być może w przypadku nagłej śmierci ułatwią podjęcie decyzji o przekazaniu narządów do transplantacji ratując życie innym.
Dziękujemy pani Teresie i Hani za rzeczowe przedstawienie tematu transplantacji narządów i tkanek. W naszych domach rzadko mówimy o chorobach najbliższych czy śmierci, a temat przeszczepów często bywa tematem tabu, otwórzmy się na innych.........
Janina Heczko-Sapota

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.