DEUTSCH - WAGEN - TOUR; Dni Niemieckie w szkole

26 listopada zawitał do Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie Program Nauki Języka Niemieckiego DEUTSCH – WAGEN – TOUR (Inauguracja projektu Deutsch-Wagen-Tour odbyła się 24 kwietnia 2009r, a 3 lutego 2012r. odbyła się uroczysta inauguracja II cyklu tego projektu, realizowanego przez Goethe Institut). Realizacja projektu „Deutsch-Wagen-Tour” ma przyczynić się do wzrostu popularności języka niemieckiego w Polsce. Istotą kampanii jest 5 jeżdżących po Polsce oznakowanych samochodów z lektorami oraz różnymi materiałami i sprzętem audiowizualnym. Projekt obejmuje organizowanie na terenie placówek oświatowych, centrów kultury lub innych, nadających się do tego celu miejscach, imprez promujących język niemiecki oraz kraj naszych zachodnich sąsiadów. Podstawowym wyposażeniem aut są różnego rodzaju pomoce naukowe, podręczniki, płyty z muzyką i filmami oraz drobne prezenty.

Honorowy patronat nad projektem w Polsce objął Minister Edukacji Narodowej.

Wizyta „Deutsch-Wagen-Tour” była dla społeczności Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka niezwykłym wydarzeniem, do którego wszyscy przygotowywali się od dłuższego czasu. Wizycie towarzyszył Dzień Języka Niemieckiego w szkole, na który złożyły się: wystawy plakatów tematycznych (ilustrujących historię, zwyczaje, opisujących regiony Niemiec, a wszystkie komentarze przygotowane były w języku niemieckim), program artystyczny ( kabaretowo – muzyczny, na który złożyły się występy szkolnego zespołu rockowego, kabaretu szkolnego oraz Marleny Ditrich, która zaśpiewała piosenkę II wojny światowej „Lili Marlen”), Quiz wiedzy o języku i kraju niemieckim, „Słodkie, niemieckie przerwy” podczas których ( przy muzyce najsłynniejszych niemieckich przebojów serwowane były pyszne, tradycyjne dla Niemiec wypieki, przygotowane przez rodziców). Podczas spotkania ze społecznością gimnazjum pani Joanna LAY - pracownik Instytutu Goethego – przedstawiła założenia, cele oraz zasięg Programu „Deutsch-Wagen-Tour”. W spotkaniu społeczności szkolnej z przedstawicielką programu wzięli udział również zaproszeni rodzice.
Jednak najistotniejszą częścią wizyty, był cykl przeprowadzonych przez lektorkę zajęć warsztatowych
w języku niemieckim z grupami uczniów klas I, II i III. Podczas spotkań z młodzieżą, moderatorka -  pani Joanna Lay (zgodnie z hasłem "jasne, że klar", aby przekonać młodzież, że nauka języka niemieckiego może być przyjemna i że warto go znać), zaprezentowała nowatorskie rozwiązania związane z nauką języka niemieckiego i w niekonwencjonalny sposób przekazywała informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Ponieważ celem programu jest popularyzacja języka niemieckiego, zwiększenie motywacji uczniów do jego nauki oraz inspirowanie nauczycieli do zastosowania nowoczesnych metod kształcenia, zajęcia te obserwowali wszyscy nauczyciele języków obcych uczących w naszej placówce oraz nauczyciele innych przedmiotów.
Cieszymy się, że nasza placówka zakwalifikowała się do programu, bowiem zainteresowanie nim w Polsce jest ogromne, a wartości płynące z jego realizacji bezcenne!
Program „Deutsch-Wagen-Tour” zaprosiła do Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka i koordynowała jego realizację, nauczycielka języka niemieckiego, Barbara Szołtysik, którą w organizacji całego przedsięwzięcia wspierały panie: Joanna Bojczyk, Katarzyna Sobczyk, Katarzyna Skowronek, Magdalena Urzędniczok i z-ca dyr. Weronika Sitarz.
Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom i ich rodzicom za wsparcie i współpracę w przygotowaniach i realizacji projektu w szkole. Przede wszystkim DZIĘKUJEMY pani Joannie Lay za to że była razem z nami i uczyła nas.
DEUTSCH – WAGEN – TOUR – Jasne, że KLAR!!!Śmiech
z-ca dyr. Weronika Sitarz

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.