DZIEŃ PATRONA 2013

To już dwunaste patronalne święto

Trzynasty grudniowy piątek zapisał kolejną kartę w kronice radzionkowskiego gimnazjum. Tegoroczne patronalne święto było w swej wymowie uczczeniem rocznic szczególnych: 70 lecie śmierci, 80 lecie kapłaństwa i 25 lecie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka.

W szkole...

Do patronalnego dnia przygotowywaliśmy się  już od początku Adwentu. Został ogłoszony konkurs na portret Patrona. Wykonane prace ozdobiły wnętrze szkoły i scenę w sali gimnastycznej, gdzie odbyły się główne uroczystości. Podczas katechez została przypomniana sylwetka Patrona z uwzględnieniem wartości, jakie reprezentował w swoim krótkim acz świątobliwym życiu. Poprzez  przekaz multimedialny, uczniowie mieli również możliwość obejrzenia wcześniejszych fragmentów obchodów rocznicowych.

 

W godzinach porannych, dnia 13 grudnia odbyły się lekcje wychowawcze, na których nauczyciele wraz z uczniami wspominali postać oblata.  Tradycją szkoły jest złożenie przez trójki klasowe symbolicznej róży pod tablicą pamiątkową. Ta chwila  ciszy i zadumy pokazała, że młodzież potrafi z szacunkiem i powagą uczcić swego Patrona, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.  Słowo o wartościach Patrona przed złożeniem róż,  wygłosił dyrektor gimnazjum Marek Napieraj, wicedyrektor Weronika Sitarz i katechetka  gimnazjum, pani Maria Kielar - Czapla.

W kościele...

Mszę świętą  celebrował  katecheta gimnazjum ks. Krzysztof Pyszny w asyście zaproszonego gościa, o. Krzysztofa Kopeć ze zgromadzenia misjonarzy oblatów. Ze względu na obowiązki duszpasterskie nie przybyli krewni o. Ludwika, księża proboszczowie Ludwik i Marcin Kieras. Ks. Pyszny w wygłoszonym słowie nawiązał do Ewangelii o znaku od Boga, którym każdy człowiek może być obdarowany nawet codziennie, ale warunkiem jest otwarte serce, umysł, oczy i uszy. Trzeba jednak dostrzec te znaki. Takim widzialnym znakiem jest o. Ludwik Wrodarczyk. Na końcu ksiądz katecheta zadał pytanie: „Czy chcesz odczytać znak, który Bóg ci daje?” Wspomniał również o gotowości człowieka, kiedy ma stanąć przed Bożym obliczem, wzorem patrona, który w słowach „Jestem gotów” przypieczętował swoje marzenie o męczeńskiej śmierci.

Liturgię mszy św. ubogacił szkolny chór pod batutą Weroniki Sitarz, którego śpiew wzruszył serca przybyłych gości i nie tylko. Młodzi utalentowani, zarówno chłopcy i dziewczęta i ich opiekunka  zasługują na szczere słowa uznania. Tym razem wykonali pieśni „Ciebie całą duszą pragnę”, „O Panie, Tyś moim Pasterzem”, „Maryjo, ja Twe dziecię”, „Zdrowaś bądź Maryja” oraz  na zakończenie „Matko Piekarska”.

„Wezwany do świętości za młodu”...

Tegoroczna część artystyczna według scenariusza Marii Kielar-Czapli „Wezwany do świętości za młodu”, odbyła się w sali gimnastycznej z powodu remontu CK „Karolinka”. Najzdolniejsi z naszych zdolnych gimnazjalistów, perfekcyjnie wykonali swe zadanie, wczuwając się w role i przekazywane treści.  To uczniowie: Bartosz Niewiadomski, Bartosz Cieśla, Dawid Jaruszewski, Łukasz Tomczyk, Anna Książek, Arnold Wolszleger, Szymon Badura, Nicola Cieplik, Damian Szulc – rola Ojca Ludwika Wrodarczyka. Asysta chóru szkolnego, który wykonał Pieśń o Patronie oraz „Jestem śląskie dziecko”, śpiew i gra na gitarze Julii Orymowskiej, która wykonała piękną nostalgiczną pieśń „Uboga sutanna”, wzbogaciły doznania przybyłych gości i społeczności gimnazjum. Poziom prezentacji uczniów i ich zaangażowanie udowodniły, że mamy chętną i zdolną młodzież, która jest gotowa przyjąć każde wyzwanie i sumiennie się z niego wywiązać. Ze swojej strony, jako autorka scenariusza, bardzo dziękuję wszystkim wykonawcom   oraz Weronice Sitarz, Katarzynie Markusik, Ewelinie Podzimskiej-Czerniewicz oraz Zbyszkowi Gutowi za przygotowanie młodzieży do występu.

Przybyli goście...

Dyrektor ZPO Radzionków, pani Joanna Kwiecińska oraz pani Maria Swęda, przewodniczący Rady Miasta Rudolf Sobczyk, radny miasta Radzionków Eugeniusz Marek, prezes Zarządu  Stowarzyszenia Civitas Christiana, pan Maciej Szepietowski, przedstawiciele Rady Rodziców oraz przedstawiciele rodziny o. Ludwika Agata i Roman Kierasowie.

Zapis w kronice szkolnej...

Po tych pięknych artystycznych przeżyciach przybyli goście mieli możność wymiany spostrzeżeń, zwiedzenia Szkolnej Izby Regionalnej i wpisania się do kroniki szkolnej. Poruszeni do głębi zapamiętają na długo wymowę tegorocznego świętowania, której podmiotem był skromny, młody i oddany Bogu i ludziom kapłan Oblat Maryi Niepokalanej, o. Ludwik Wrodarczyk. Kapłan i patron społeczności gimnazjalnej, który rokrocznie daje nam możliwość spojrzenia na swoje życie z innej strony. Jego życie jest jak księga, w której wciąż odkrywamy coś nowego. I w tym tkwi jego fenomen.

Maria Kielar-Czapla

Postscriptum

Wszystkim, którzy ubogacili patronalne święto składamy serdeczne słowa uznania!
Szczególne słowa podziękowania składamy paniom Irenie Tobor i Danucie Tobor - babci i prababci ucznia Pawła Soińskiego, za przekazanie dyrekcji i nauczycielom pamiątki ze święceń kapłańskich naszego Patrona, Ojca Ludwika Wrodarczyka, Oblata Marji Niepokalanej z dnia 10 czerwca 1933 roku ( Obra) i 13 czerwca 1933 roku ( Radzionków).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.