W blasku ikon

„W blasku ikon”- byliśmy na wystawie ikon tarnogórskiej szkoły „Mandylion”w Bibliotece Miejskiej „Tęcza”

Zawitała do radzionkowskiej biblioteki „Tęcza” staraniem dyrektora pani Haliny Zgody. Widziała wystawę w Bibliotece Miejskiej w  Tarnowskich Górach i poczyniła starania, aby ikony trafiły również do nas. Pani Halinie zależy na tym, aby Czytelnicy odwiedzając bibliotekę, mogli zetknąć się nie tylko z książką.  Ceni sobie różnorodność eksponowanych wystaw, stąd zainteresowanie ikonami, które są pierwszą taką wystawą. Uważa, że  Radzionków to odpowiednie środowisko na takie klimaty, więc chętnie postarała się o wystawę „W blasku ikon”. Ikony, w ilości 44 sztuk wypożyczyła pani Ewa Stępień z tarnogórskiej szkoły „Mandylion”.

 

Ikona to intrygujące dzieło. Uważam, iż w dobie współczesności,   głośniej niż zazwyczaj przypomina o świętych a także scenach z Ewangelii. I choć jej korzenie są na Wschodzie, „schemat jej jest uniwersalny dla odłamów chrześcijaństwa”(Maciej Bielawski, „Oblicza ikony”). Jest więc doskonałym łącznikiem kultur. Ikony się pisze „słowem i dogmatem” i czyta, bo zostały napisane. To też sztuka, naprzeciw której wychodzi tarnogórska ikonopisarska szkoła „Mandylion”, gdzie członkowie poznają tajniki tworzenia ikon, uczą się języka, jakim one przemawiają oraz poprzez tworzenie oddają Bogu cześć. „Mandylion” to z gr. chusta, ręcznik, czyli po prostu ikona, przedstawiająca oblicze Chrystusa cudownie odbita na tkaninie. Szkoła  powstała niedawno, w roku 2008 przy parafii NSPJ i MB Fatimskiej w Strzybnicy-Tarnowskich Górach z inicjatywy ks. Roberta Potempy. Wytrawni ikonopisarze są przekonani, że ich twórczość – pisanie ikon to przepiękna modlitwa, która prowadzi ku jedności.

Wystawa zgromadziła ogromny wachlarz twórczości. Są postaci świętych i sceny biblijne. Jedna z ikon napisana jest na marmurze. Są też duże ikony – prace zbiorowe kilku artystów. To bardzo trudno napisać taką ikonę. Wśród nich można podziwiać prace pani Krystyny Szałajko z Radzionkowa (m.inn. Przybycie do Egiptu). Wystarczy przyjść i zobaczyć i poprzez nie... oddać cześć Bogu, bo temu również służą. Przedstawione za pomocą złota światło w ikonie przypomina nam o światłości Boga.

Na wystawę wybrałam się z klasą I b w ramach lekcji religii. Uczniowie mogli sobie zrobić zdjęcie wybranej  ikony komórką  i zgłębić treść wybranego dzieła już w domu, korzystając z Internetu. Zauważyłam różnorodność wyboru, co świadczy o inności gustów. Wystawa wzbudziła zainteresowanie. Dziękujemy pani Halinie Zgodzie- dyrektorowi biblioteki za zaproszenie i skierowane do nas słowa na temat wystawy.

 

Zachęcam  zainteresowanych uczniów   do odwiedzenia miejscowej biblioteki „Tęcza”, by chociaż na chwilę zetknąć się z pięknem zawartym w ikonach i być może, o ile talent pozwoli, samemu zmierzyć się z pisaniem ikon w tarnogórskim „Mandylionie”, wszak w Gimnazjum Ojca Ludwika Wrodarczyka zdolnej młodzieży nie brakuje!

 

Maria Kielar-Czapla

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.