TYDZIEŃ EUROPEJSKI w Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie - podsumowanie

Zakończył się trwający od 24 do 28 lutego Tydzień Europejski zorganizowany przez młodzież Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka z inicjatywy Szkolnego Klubu Europejskiego „Europysie”.

Od poniedziałku, 28 lutego na korytarzach szkoły otwarta została wystawa plakatów promujących państwa Unii . Młodzież w niezwykle twórczy sposób, poprzez rysunki, ilustracje, informacje i ciekawostki zamieszczone na wykonanych przez siebie plakatach przybliżyła i pogłębiła wiedzę o krajach Unii Europejskiej.  
Również w poniedziałek każda klasa zaprezentowała wylosowany kraj Unii, przygotowując dekorację swojej klasopracowni oraz przebrania.

Prezentacje były bardzo interesujące i zróżnicowane. Uczniowie wykazali się sporą inwencją w przedstawianiu informacje na temat wylosowanego przez siebie kraju. Wśród form prezentacji dominowały gazetki tematyczne. Nie zabrakło też wystaw charakterystycznych dla poszczególnych państw potraw ( naleśniki, pierożki, sałatki), tablic z podstawowym słownictwem, ilustracjami najsłynniejszych zabytków, informacjami o najwybitniejszych postaciach świata nauki, kultury i sztuki. Wśród nich znalazła się również prezentacja multimedialna i taniec. Uczniowie przebrali się w regionalne lub historyczne stroje „swoich krajów”. Były też pomysłowe przebrania podkreślające barwy flag narodowych oraz wybitne, historyczne osobowości, a wśród nich Leonardo da Vinci, czy Wolfgang Amadeusz Mozart.  Zespoły klasowe konkurowały między sobą o tytuł najciekawszej prezentacji, wykazując się ogromnym zaangażowaniem. Trzyosobowa Konkursowa Komisja Uczniowska miała nie lada problem z wytypowaniem najlepszych.  Oto wyróżnione klasy i ich prezentacje:
I miejsce zdobyła klasa I c – za prezentację Francji;
II miejsce – klasa I b – za prezentację Chorwacji;
III miejsce – I a – za prezentację Włoch;
Wyróżnienie I stopnia – klasa II a – za prezentację Austrii,
Wyróżnienie II stopnia – klasa III b – za prezentację Grecji

 

Europejski Wtorek obfitował w wiele atrakcji.
Szkolne Koło Caritas, kierowane przez mgr Mirosławę Wojtas przy wsparciu mgr Marii Kielar  Czapla,  przygotowało „Europejską słodką przerwę”. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu rodziców mogliśmy uraczyć się wspaniałymi wypiekami, radzionkowską watą cukrową we wszystkich kolorach tęczy, wadowickimi kremówkami, wielonarodowymi babeczkami, kuleczkami Mozarta, lodami prawie włoskimi. A bardzo atrakcyjnym, słonym dodatkiem były grillowane bawarskie kiełbaski z grzankami z radzionkowskiego chleba oraz francuskimi bagietkami z dodatkiem musztardy i ketchupu.  Wszystkie te wspaniałości cieszyły się ogromnym wzięciem, czego dowodem była całkowita wyprzedaż oferowanych potraw! J
Na 2 godzinie lekcyjnej, w sali gimnastycznej, społeczność gimnazjalna obserwowała Wielki Quiz Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej. Spotkanie konkursowe poprzedziło wysłuchanie Hymnu Unii Europejskiej i powitanie w języku angielskim, włoskim, hiszpańskim i ukraińskim honorowych gości - wolontariuszy organizacji European Voluntary Service (EVS),  Laury i Vicente z Hiszpanii. Niestety – z powodu choroby nie mogli nas odwiedzić dwaj, również zaproszeni przez mag Agnieszkę Jochlik, wolontariusze z Ukrainy – Oksana oraz Laura z Włoch.
Uczniowie prowadzący spotkanie konkursowe – Łukasz, Nicole, Ania, Szymon i Dawid – bardzo sprawnie poprowadzili konkurs. 4 drużyny odpowiadały na przygotowane przez członków Klubu „Europysie” pytania, w 5 turach rozgrywek. Poziom wiedzy uczestników Wielkiego Europejskiego Quizu był bardzo wyrównany. W ostatniej turze pytań zwyciężyła drużyna trzecia - reprezentacja klas I, II i III C- Łukasz, Mateusz i Magda. Gratulujemy!
Konkursowe spotkanie uświetniły występy utalentowanych muzycznie uczniów: Anety i Łukasza, Agnieszki i Pauliny, którzy wykonali przygotowane piosenki w języku niemieckim i angielskim. Wokalistów przygotowała mgr Weronika Sitarz. Prezentacje  młodych artystów spotkały się z dużym uznaniem publiczności. Jednak ukoronowaniem tego konkursowo – artystycznego wydarzenia był występ „profesjonalnej”, jedenastosobowej męskiej grupy tanecznej ze Szkocji, która żywiołowo wykonała taniec szkocki w choreografii nauczycielki języka angielskiego, mgr Agnieszki Jochlik.
Kolejne, wtorkowe lekcje były spotkaniami z wolontariuszami z Hiszpanii, którzy – poprzez prezentację multimedialną oraz rozmowy w języku angielskim - zapoznali uczniów i nauczycieli naszej placówki z tym, co ich zdaniem jest najbardziej znaczące i interesujące w ich ojczystym kraju – Hiszpanii.
Ten, obfitujący w wiedzę i zabawę europejski dzień Tygodnia Europejskiego zakończył się wizytą gości w dyrekcji szkoły,
gdzie pan dyrektor, mgr Marek Napieraj wręczył im pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za wizytę w szkole i przeprowadzenie spotkań z młodzieżą naszej placówki. Regionalną formą podziękowań były również paczki z pysznym, radzionkowskim kołocym, ufundowanym przez radzionkowskiego piekarza, pana Bączkowicza.

Do końca tygodnia uczniowie będący członkami Klubu „Europysie” oceniali wyeksponowane na wszystkich piętrach szkoły plakaty informujące o krajach Unii Europejskiej. Oto wyniki konkursu:
I miejsce zdobyły Martyna Szymańska i Sonia Cieplik z klasy Ia – za plakaty promujące Irlandię;
II miejsce – Marcin Rogiński z klasy I  – za plakat promujący Litwę;
III miejsce – Eliza Cziba z klasy I c – za plakat promujący Grecję;
Wyróżnienia otrzymali:
Daria Mrowiec z klasy III d – za plakat promujący Niderlandy,
Magda Frej klasyII d – za plakat promujący Polskę
Łukasz Tomczyk z klasy III c - za plakat promujący Chorwację
Paweł Wójcik i Marcin Bubala z klasy II a - za plakat promujący Wielką Brytanię
Karol Sapota z klasy II b - za plakat promujący Włochy
Julia Flesińska z klasy I d - za plakat promujący Chorwację ( różowy)
Plewnia Martyna i Magda Niejodek  z klasy I c - za plakat promujący Francję


Najlepiej przebranym uczniem został Patryk Przykuta z klasy II a, który wcielił się w postać wielkiego, austriackiego kompozytora,  klasyka wiedeńskiego – Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom Tygodnia Europejskiego, gratulujemy wyróżnionym, a przede wszystkim dziękujemy uczniom i wychowawcom klas za zaangażowanie w organizację i realizację Tygodnia Europejskiego.
Szczególnie dziękujemy członkom Szkolnego Klubu „Europysie”, kierowanego przez mgr Agnieszkę Jochlik,  za wspaniały pomysł i ogromny wkład pracy włożony w przygotowanie i realizację Tygodnia Europejskiego w naszej szkole. Dziękujemy również nauczycielom wspierającym opiekunkę „Europysi”, paniom Sylwii Piekarczyk, Ewelinie Podzimskiej – Czerniewicz, Agnieszce Rudoll, Barbarze Skiba i Mirosławie Wojtas. Dziękujemy równie gorąco opiekunkom Szkolnego Koła Caritas, paniom Mirosławie Wojtas i Marii Kielar – Czapla. Dziękujemy radzionkowskiemu piekarzowi, panu Bączkowiczowi za słodki dar w postaci tradycyjnego kołoca.
Zapraszamy do Galerii Zdjęć na naszej szkolnej stronie www.gimnazjum.radzionkow.pl oraz na stronę szkolną Facebooa, na których znajdziecie fotorelację z Tygodnia Europejskiego.

z-ca dyr. Weronika Sitarz
BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.