NATALIA FINALISTKĄ REJONOWEGO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU BIBLIJNEGO

W FINALE REJONOWEGO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU BIBLIJNEGO NATALIA SZOPA Z KLASY I B POKONAŁA JEDENASTU GIMNAZJALISTÓW

DEKANATU PIEKARSKIEGO

Motto przewodnie „Oto mój Sługa, którego podtrzymuję, Wybrany mój, w którym mam upodobanie” (Iz 42,1a) wraz z bardzo trudną Księgą Izajasza z Wstępem i Przypisami,było nie lada zadaniem dla dwunastki odważnych gimnazjalistów Dekanatu Piekarskiego.

Trzydzieści dziewięć pytań, z którymi należało się zmierzyć odsłoniło bogactwo treści zawartej w Księdze Izajasza, które dostarczyły wiedzy nie tylko z historii Świętej Ziemi.

 

Trzeba było popisać się wiedzą geograficzną (pytanie: Jak brzmi dawna nazwa Etiopii- odpowiedź Kusz), zasięgnąć wiedzy o ojcach Kościoła, aby odpowiedzieć, że św. Hieronim nazwał Izajasza „Ewangelistą wśród proroków”, zapamiętać wiele liczb( pytanie: Ile razy cytowany jest Izajasz w Nowym Testamencie-odpowiedź 100). Były też elementy z „Satyry na śmierć tyrana”, gdzie trzeba było wymienić imię domniemanego tyrana. Spośród czterech trudnych imion należało zapamiętać jedno: Sargon II, Sennacheryb, Nabuchodonozor lub Nabonid. Należało też wymienić ile części Księgi Izajasza wyróżniają egzegeci (komentatorzy tekstóww biblijnych), a odpowiedź brzmiała : Proto-Izajasz: Księga gróźb, Deutero-Izajasz : „Księga pocieszenia Izraela” i Trito-Izajasz : „Księga Tryumfu.” To tylko niektóre z trudnych pytań. Konkurs odbył się w Centrum Pielgrzymkowym w Piekarach Śląskich.
Gratulujemy Natalii wielkiego sukcesu, który wypracowała sobie sumienną lekturą Księgi Izajasza z nadzieją na uczestnictwo i kolejny sukces w etapie międzydiecezjalnym.

 

Maria Kielar-Czapla

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.