NASZE WYPRAWY NAUKOWE -„Matematyka dla każdego”

Kolejny już raz grupa uczniów naszego Gimnazjum – pasjonatów i miłośników przedmiotów ścisłych miała okazję brać udział w dwóch rewelacyjnych wystawach interaktywnych.

Pierwszy wyjazd dotyczył matematyki – w piątek, 04.04.2014r mieliśmy możliwość, w Parku Śląskim w Chorzowie, uczestniczyć w wystawie „Matematyka dla każdego”. Przygotowało ją pierwsze eksperymentalne muzeum matematyczne na świecie - Mathematikum w Giessen (Niemcy). Wystawa, poprzez zabawę, wprowadza w świat pojęć abstrakcyjnych i obala mit „nieprzystępnej i trudnej" matematyki, umiejętnie łącząc rozrywkę z rozwiązywaniem zagadek matematycznych.

Dwadzieścia eksponatów (różnorodnych gier i łamigłówek), zaprasza do eksperymentowania i zachęca do myślenia. W czasie zajęć mogliśmy, między innymi, skomponować własny utwór za pomocą systemu muzycznych kości, wymyślonych ponad dwieście lat temu przez Mozarta lub wcielić się w asa wywiadu i spróbować złamać szyfr. Niektórym udało się  zbudować stabilny most bez elementów wspierających, według projektu Leonarda da Vinci, przygotowanego dla tureckiego sułtana. Układaliśmy  piramidę, kostkę, tangram, kryliśmy się w bańce mydlanej.  Nawet osoby, które nie przepadają za matematyką, doskonale się  bawiły. Wystawa zmusza do myślenia, ale jest przy tym świetną rozrywką !

Opracowała : nauczycielka fizyki Joanna Krakowiak

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.