Nasi uczniowie na wykładzie profesora Philipa Zimbardo

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  we wtorek  15 kwietnia 2014 r. w Katowicach, w wykładzie profesora Philipa Zimbardo pt. „Transforming Evil into Heroic Goodness”  Wydarzenie organizowane było przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Kinem Kosmos Centrum Sztuki Filmowej. Nasi uczniowie zostali zaproszeni do udziału w wykładzie przez dyrekcję Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie.

 

Profesor Philip Zimbardo jest uznawany za „głos i twarz współczesnej psychologii”. Jest autorem ponad 400 publikacji, wśród których znajduje się najstarszy aktualny podręcznik psychologii „Psychologia i życie”, który doczekał się wielu nowych wydań i tłumaczeń. Zyskał sławę przede wszystkim za sprawą eksperymentu, który w 1971 roku przeprowadził na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Stanforda. Eksperyment miał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektórzy schodzą na złą drogę i udowodnił ogromny wpływ sytuacji na nasze zachowanie. Teraz profesor Zimbardo rozważa coś przeciwnego – czy i w jaki sposób zwykli ludzie mogą stać się „bohaterami dnia codziennego”?
Poniżej prezentujemy artykuł uczennicy LO, będący relacją z tego wydarzenia

Tuż przed świętami wielkanocnymi uczennice radzionkowskiego ogólniaka miały okazję uczestniczyć w wykładzie jednego z najbardziej znanych na świecie psychologów - Philipa Zimbardo.

Profesor Uniwersytetu Stanford poprowadził prelekcje pt. „Transforming Evil into Heroic Goodness” (Przekształcanie zła w heroiczną dobroć). 
Cały wykład odnosił się do książki Philipa Zimbardo pt. „Efekt Lucyfera: Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?”. Lektura ta podsumowuje 30 lat badań, które mogą doprowadzić do czynników „perfect storm”, a te natomiast prowadzą dobrych ludzi do angażowania się w złych czynach.

Na początku słynny psycholg opowiedział słuchaczom o swoim dzieciństwie. Wyjaśnił, że pochodzi z biednej dzielnicy Nowego Jorku, gdzie zaznał zła jako mały chłopiec. Już wtedy poznał, jak ważna jest granica między dobrem a złem. Następnie profesor omówił badanie symulacyjne psychologii uwięzienia „Stanford Prison Experiment”.

Zimbardo zachęca swoje audytorium i widzów do celebrowania heroizmu. Stwierdza, że bohaterami jesteśmy my – zwykli ludzie, a nie postacie kreowane przez telewizję takie jak Batman czy Supermen. Mówi, że kluczem do bohaterstwa są dwie rzeczy:

- Musisz działać, gdy inni ludzie są nieaktywni
- Musisz działać społeczno-centrycznie nie egocentrycznie.

Na koniec warto wspomnieć o pierwszym centrum Profesora Zimbardo. Psycholog w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec stworzył miejsce dla nastolatków, którego - jak twierdzi - tam brakowało. I tak właśnie z jego inicjatywy i pomocy lokalnych społeczników udało się otworzyć pierwsze na świecie Zimbardo Youth Center . Celem tej placówki jest stworzenie programu dla dzieci i młodzieży, którego nie mają w szkole. Na sam koniec należy podkreślić, że zajęcia (taneczne, wieczorki karaoke i inne imprezy) w centrum odbywają się całkowicie bezpłatnie.

Monika Gregorczuk, klasa Ib

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.