Krzyż Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa dla O. Ludwika Wrodarczyka OMI

 

W dniu 25 kwietnia 2014 roku o godzinie 11.00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu odbyła się niecodzienna uroczystość pośmiertnego wręczenia Krzyża Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa  Patronowi naszego Gimnazjum o. Ludwikowi Wrodarczykowi OMI. Honorowy Patronat nad uroczystością sprawowali : Arcybiskup Wiktor Skworc, Biskup Jan Kopiec oraz Prezydent Miasta Bytom Damian Bartyła, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Barbara Dziuk (krewna o. Ludwika) oraz Burmistrz Miasta Radzionków Gabriel Tobor. Na uroczystość  przybyli między innymi: burmistrz  Miasta Radzionków, sekretarz Miasta Rudolf Sobczyk, dyrektor Zakładu Placówek Oswiatowych w Radzionkowie, pani Joanna Kwiecińska, wiceprezydent Bytomia Henryk Bonk, ks. proboszcz Ludwik Kieras- bratanek o. Ludwika, rodzina o. Ludwika, przedstawiciele Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego im. generała broni Zygmunta Berlinga z Oddziału powiatowego w Tarnowskich Górach : młodszy chorąży Waldemar Głasek, kapitan marynarki Jan Kulejewski oraz dyplomowany pułkownik Edward Ziemski, którzy  wraz z panią Barbarą Dziuk czynili starania oraz  złożyli wniosek o nadanie orderu o. Ludwikowi Nasze gimnazjum reprezentował poczet sztandarowy wraz  z katechetką Marią Kielar-Czaplą.

 

Organizatorka i inicjatorka spotkania, Radna Barbara Dziuk serdecznie przywitała przybyłych gości oraz wyraziła radość z przyznania  orderu swojemu wujkowi. Krótkie słowo skierował do zebranych burmistrz  Gabriel Tobor, który pięknie wyraził się o naszej szkole: „Mamy szkołę, w której jest  wspaniała młodzież” i stwierdził, że „ to, co się robi w szkole nie jest do przecenienia. Patrząc na wartości, postać  o. Ludwika wpisała się w region”- skonkludował.

Do zebranych przemówili również: wiceburmistrz Bytomia Bąk, wikariusz generalny Arcybiskupa ks. Łukasz Dziura oraz  ks. Ludwik Kieras, który  mówił o  życiu, misji i śmierci męczeńskiej o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
Wręczenia Krzyża Pamięci dla o. Ludwika Wrodarczyka na ręce ks. proboszcza Ludwika Kierasa dokonał dyplomowany pułkownik Edward Ziemski. Była to bardzo podniosła i niezwykła chwila dla uczestników uroczystości.

Po części oficjalnej wiązankę pieśni patriotycznych i śląskich, maryjnych  oraz nawiązujących do kanonizacji  naszego rodaka Jana Pawła II zaśpiewał zespół „Mały Śląsk”. Piękny koncert był wspaniałym uhonorowaniem bardzo ważnego wydarzenia.

Na zakończenie uroczystości przemówiła Radna Barbara Dziuk, wyrażając radość ze spotkania i uhonorowania Krzyżem Pamięci o. Ludwika Wrodarczyka, oblata.

 

Maria Kielar-Czapla

Relacja filmowa i fotograficzna z uroczystosci również na stronie:

http://www.bobrowniki.tv/aktualnosci-z-regionu/rok-2014/kwiecien/-krzyz-pamieci-dla-sw-p-o-ludwika-wrodarczyka

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.