"Czarno na Białym" - pełna relacja ze spotkania z dziennikarką, panią Marianną Durczok

Zgodnie z obietnicą, kolegium dziennikarskie Szkolnej Gazetki "Czarno na Białym" zamieszcza pełną relację ze spotkania z dziennikarką, panią Marianną Durczok.

Dnia 22 maja  pasjonaci  sztuki dziennikarskiej  Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie uczestniczyli w spotkaniu ze specjalnym Gościem -  Panią Redaktor Marianną Dufek -  Durczok, dziennikarką Telewizji Katowice, sędziną  Komisji Etyki Dziennikarskiej TVP.  Było to nie lada wydarzenie dla społeczności gimnazjalnej oraz dla zaproszonych przez kolegium redakcyjne naszej gazetki szkolnej "Czarno na Białym", uczennic klasy dziennikarskiej Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie.

 

Spotkanie przebiegało w kilku etapach. Na początku Pani Redaktor opowiadała o swojej ścieżce do dziennikarstwa: o latach nauki, wyborów, praktykach studenckich, początkach pracy w telewizji. Następnie przedstawiła specyfikę dziennikarstwa telewizyjnego, scharakteryzowała przygotowywane przez siebie programy, opowiedziała także, w  jaki sposób rodzą się jej pomysły na program. Przybliżyła swoje zainteresowania, pasje, ulubioną literaturę. Opowiedziała także o swojej pracy w Komisji Etyki Dziennikarskiej oraz podzieliła się  kilkoma informacjami z życia prywatnego!

W drugiej części spotkania młodzież miała okazję zadawać pytania , a Dziennikarka  obiecała odpowiedzieć na każde! Uczniów interesowały m.in.  sukcesy naszego Gościa, młodzież pytała o najciekawsze wywiady, spotkania, plany, trudności, jakie napotkała Pani Marianna w życiu  dziennikarskim.  Zgodnie z daną  obietnicą, żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi!

Ostatnia część wizyty poświęcona została warsztatom dziennikarskim. Zadanie polegało na tym, by na podstawie zebranych podczas rozmowy informacji , przygotować pytania do wywiadu z Marianną Durczok. Każda z trzech  grup uczniów pracowała nad innym tematem wywiadu. Następnie młodzi dziennikarze  przeprowadzali " na żywo" wywiad z Gościem. Od razu też otrzymywali cenne uwagi i wskazówki do prowadzonego wywiadu, co pozwalało na bieżąco korygować błędy w sztuce.

Spotkanie przebiegało w miłej i bardzo twórczej atmosferze. Wiedza oraz  umiejętności pozyskane podczas spotkania zaowocują z pewnością nie tylko w  pracy Koła Dziennikarskiego, ale  staną się także inspiracją dla młodych ludzi do poszukiwań  swojej ścieżki zawodowej i  cennym wspomnieniem  w życiu nie tylko dziennikarskim.

Nasz gość to przemiła, życzliwa i mądra osoba. Pani Marianna obiecała jeszcze odwiedzić nasze Gimnazjum z ciekawą propozycją warsztatów.

Oto garść refleksji i wspomnień uczestników spotkania:

Spotkanie z panią Marianną Durczok wywarło na mnie duże wrażenie. Dziennikarka okazała się być miłą, sympatyczną, otwartą i pełną ciepła kobietą, która wytrwale dąży do celu. Jest w pełni poświęcona pracy, ale nie zapomina o rodzinie. Uwielbia, kiedy w jej życiu coś się dzieje. Kobieta jest zaangażowana w wiele projektów i przedsięwzięć. Ponadto znajduje również czas dla siebie i swoich pasji- kocha podróże. Moim zdaniem jest wzorem do naśladowania przede wszystkim przez ludzi w naszym wieku- świetnie zorganizowana, nowoczesna i robiąca to, co kocha. Rozmowa z nią wzbogaciła mnie o wiele nowych informacji dotyczących pracy dziennikarza, które na pewno przydadzą mi się również w codziennym życiu. Nicole Cieplik

 

Spotkanie z Panią Marianną Durczok było dla mnie niesamowitym wydarzeniem! Jest to imponująca kobieta, godna podziwu. Cieszę się, że moja szkoła dała mi okazję, aby ją poznać. Oliwia Tobór

Pani Marianna Durczok  bardzo chętnie udzielała odpowiedzi na każde pytanie. Można było się dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat pracy w Telewizji . W bardzo interesujący sposób przekazała nam tajniki swojego zawodu. Wspomnę też, że urzekła mnie  płynność Jej wypowiedzi. Arnold Wolszleger

Aleksandra Pachulska

Opiekunka Koła Dziennikarskiego
BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.