Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy

W dniach 2-3 czerwca uczniowie klas trzecich oraz drugich Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie pojechali na dwudniową wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Zwiedziliśmy najciekawsze miejsca, przykuwające uwagę turystów z całego świata.

 

W poniedziałek 2 czerwca o godzinie 5.50 wszyscy uczestnicy wycieczki zebrali się przed Centrum Kultury "Karolinka" i całą grupą ok. 6.00 wyjechaliśmy z Radzionkowa, "naładowani" pozytywną energią, chęcią zwiedzenia stolicy i poznania nowych, nieznanych miejsc. Podróż nie dłużyła się, w autokarze każdy znalazł dla siebie zajęcie.
Pierwszym obiektem zwracającym szczególną uwagę zaraz po wjeździe do metropolii był sławny Stadion Narodowy, następnym Stadion Pepsi Arena (potocznie zwanym Stadionem Legii) oraz Most Świętokrzyski i Śląsko- Dąbrowski, które wyróżniały się swoją nadzwyczajną konstrukcją.
Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru po Belwederze i "Łazienkach".  Obeszliśmy cały park, podziwiając zabytki, słuchaliśmy z ciekawością opowieści i podziwialiśmy "Teatr na wodzie", pałace, rezydencje ówczesnej monarchii, a także chodzące po parku pawie oraz wiewiórki.Śmiech
Następnie udaliśmy się w stronę cmentarza wojskowego na Powązkach. Zobaczyliśmy groby bohaterów narodowych, sportowców, ofiar kilku katastrof lotniczych i wysłuchaliśmy ciekawych historii związanych z tym miejscem.
Kolejnym punktem naszej wycieczki stało się Stare Miasto. Byliśmy na rynku, w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela, poznaliśmy historię miasta podczas okupacji. Widzieliśmy również Kolumnę Zygmunta oraz Pomnik Syrenki Warszawskiej. Po godzinnym spacerze mieliśmy czas wolny. Wykorzystaliśmy go na zjedzenie posiłku oraz kupno pamiątek.
Ok. godziny 17.30 zmęczeni, ale wciąż uśmiechnięci pojechaliśmy do Domu Formacyjo- Rekolekcyjnego, znajdującego się w jednej ze spokojniejszych dzielnic Warszawy- Bielanach. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu kolacji udaliśmy się do swoich pokoi. Wieczór spędziliśmy dość spokojnie, oczywiście nie obeszło się bez przechodzenia z pokoju do pokoju i bieganiu po korytarzu.
Po (nie) przespanej nocy i zjedzonym śniadaniu o godzinie 9.00 opuściliśmy ośrodek, wyruszając w dalszą drogę. Udaliśmy się do Centrum Nauk "Kopernik", gdzie spędziliśmy ok. trzech godzin. Rozchodząc się po trzypiętrowym budynku, rozpoczęliśmy zabawę ! Mogliśmy m.in.: przemawiać do sejmu, poznać anatomię człowieka (w różnych doświadczeniach, "budkach wiedzy" i "samochodach doświadczeń"), samodzielnie wykonać doświadczenia z dziedzin fizyki i chemii. Niektórzy skorzystali również z możliwości grania na laserowej harfie czy nerwach :D (zabawa polegała na złapaniu "kierownicy" przez cztery osoby i wzajemnym "stukaniu" sobie po wewnętrznej części dłoni; pod wpływem impulsu wydobywał się dźwięk). Kolejnymi atrakcjami było trzęsienie ziemi i rozmowa z robotem Puszcza oczko (dla niektórych stał się on najbliższym przyjacielem). Mieliśmy również okazję zobaczenia oryginalnej wystawy muzycznej.
Po trzech godzinach zabawy podjechaliśmy na Stadion Narodowy. Mieliśmy okazję zobaczyć go wewnątrz i podziwiać ogromny wkład pracy włożony w jego istnienie, aby mógł służyć od Euro 2012. Brawa dla wszystkich, którzy pracowali nad tym, żeby wyglądał on zniewalająco ! Jest to na pewno jeden z najładniejszych obiektów w stolicy.
Około godziny 13.00 przejechaliśmy pod Pałac Kultury i Nauki, a stamtąd przeszliśmy do Centrum Handlowego "Złote Tarasy". Dwie godziny biegania z zakupami sprawiły, że wszyscy byli wykończeni, dlatego o godzinie 16.00 pełni wrażeń, usatysfakcjonowani, ale i smutni, ponieważ wycieczka trwała zdecydowanie za krótko, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Radzionkowa. Oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji McDonald's, bo przecież bez tego punktu wyprawy to nie wycieczka ! Puszcza oczko
W podróży powrotnej każdy podsumował ostatnie dwa dni. Był to czas bardzo ciekawie spędzony. Poznaliśmy wiele nowych miejsc  i zabytków, o których wcześniej słyszeliśmy jedynie w mediach.
O godzinie 20.00 szczęśliwie dotarliśmy przez Centrum Kultury "Karolinka" i rozeszliśmy się do swoich domów.
Z tego miejsca w imieniu wszystkich uczestników wycieczki chciałabym podziękować naszym opiekunom i organizatorom, bez których ten wspaniały wyjazd by się nie odbył: pani Janinie Heczko- Sapota, pani Katarzynie Markusik, pani Ewelinie Podzimskiej- Czerniewicz oraz pani Bogusławie Klimczok, a także osobom, które towarzyszyły nam podczas podróży: kierowcy naszego autokaru, który bezpiecznie podróżował z nami i znosił ciągły hałas podczas całej drogi, pani Izabeli Boryczce- pilotowi naszej wycieczki, za to, że urozmaiciła nam ją do granic możliwości, a także przewodnikom, bez których nie moglibyśmy się poruszać po Warszawie. Tym wszystkim osobom składamy jeszcze raz serdeczne podziękowania.
Trzecie klasy dziękują za ostatnią w gimnazjum wycieczkę klasową i świetną atmosferę- to była jedna z tych wycieczek, których się nie zapomina, a ta- wyjątkowa- na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci !                                                                                                                             
Nicole Cieplik

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.