Spektakl „Fahrenheit” na zakończenie sezonu iTeatru TVP

Niczym w laboratorium naukowym – tak mogli poczuć się uczniowie klas pierwszych naszej szkoły - widzowie spektaklu „Fahrenheit", który w ramach Ogólnoplskiego Projektu Teatr ONLINE oglądali w sali multimedialnej. 
Opowieść o życiu wybitnego naukowca i wynalazcy przygotował Miejski Teatr Miniatura z Gdańska. 
Spektakl jest adaptacją książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita”, jednej z części Trylogii Gdańskiej Anny Czerwińskiej-Rydel, poświęconej słynnym gdańszczanom. 

Inscenizacja jest nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwala w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi. 
Przedstawienie teatralizuje przestrzeń laboratorium chemiczno-fizycznego. Fahrenheit, opowiadając historię swojego życia, ożywia przestrzeń laboratorium, animuje alembiki i fiolki, eksperymentuje. Artyści stwarzają światy, postaci, sytuacje, korzystając z takich właśnie, najbardziej organicznych dla fizyka Fahrenheita materii. Jest to zatem osobliwy teatr lalek, który wyłania się z laboratoryjnych eksperymentów. 
W roli eksperta w pracach nad spektaklem brał udział chemik Przemysław Mietlarek, który również przygotowuje odczynniki do każdej prezentacji spektaklu. Scenograf Michał Dracz zaprojektował oryginalne lalki, które częściowo powstają w wyniku eksperymentów lub są animowane narzędziami laboratoryjnymi. 

Ważnym tematem spektaklu jest wartość życia z pasją i konsekwencji w dążeniu do obranego celu. Fahrenheit staje się wzorem bohatera, który pokazuje, ile można osiągnąć dzięki takiemu podejściu do życia, ale również że taka postawa wymaga dużo odwagi, wytrwałości i podjęcia ryzyka.

W tym sezonie była to już ostatnia odsłona internetowego Teatru TVP dla szkół, ale młodych widzów uspokajamy: teatr wróci po wakacjach.
( artykuł przedrukowany ze strony projektu http://www.iteatr.tvp.pl/ )

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.