Wyjazdy naukowe gimnazjalistów - warsztaty z geografii

Wyjazdy  naukowe gimnazjalistów to już tradycja naszej szkoły. 8 października uczniowie klas II uczestniczyli w warsztatach z geografii organizowanych przez Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

W zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych uczestniczyły dwie grupy. Na wydziale geologii uczniowie rozpoznawali skały magmowe, osadowe i przeobrażone. Nauczyli się odróżniać skały jawno i skrytokrystaliczne, dzielili skały osadowe na organiczne, okruchowe i pochodzenia chemicznego. Interesujące okazało się doświadczenie pozwalające, przy pomocy roztworu kwasu solnego, określić skały węglanowe. Jeszcze ciekawsze dla uczniów okazały się warsztaty z geochemii, podczas których mogli samodzielnie przeprowadzić doświadczenia chemiczne, np. „wyprodukowali” nieoznaczoną skalę ph oraz odkrywali skrobię w makaronie. Trudniejsze były tylko równania chemiczne. Na koniec uczniowie wzięli udział w konkursie z nagrodami.

 

nauczycielka geografii, mgr Izabela Leńdźwa

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.