X edycja Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów (OMG) tuż, tuż!

Serdecznie zachęcamy uczniów do udziału w X edycji Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów (OMG)! W zeszłym roku udział w zawodach wzięło ponad 13000 uczniów z ponad 1000 gimnazjów, a honorowy patronat nad zawodami finałowymi sprawowała Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.
Na stronie internetowej www.omg.edu.pl zostały już ogłoszone treści zadań części korespondencyjnej 1 etapu.
Część testowa odbędzie się w szkołach, które zarejestrują swój udział, w dniu 27 listopada br. o godz. 9:00.
Nad organizacją Olimpiady na terenie naszej szkoły czuwają nauczyciele matematyki.
Ministerstwo Edukacji Narodowej znowelizowało rozporządzenie dotyczące organizacji olimpiad, w wyniku czego FINALIŚCI OMG zyskują już od tegorocznej edycji Olimpiady szereg uprawnień: zostaną zwolnieni z egzaminu gimnazjalnego z matematyki oraz wybiorą (z pominięciem standardowej rekrutacji) dowolną szkołę ponadgimnazjalną, w której będą kontynuować naukę. Do tej pory takie uprawnienia przysługiwały jedynie laureatom OMG. Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów (OMG) to ogólnopolskie zawody matematyczne, o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów gimnazjum. Poprzez zmagania z zadaniami konkursowymi, uczestnicy OMG zyskują solidne podstawy merytoryczne do udziału w Olimpiadzie Matematycznej na poziomie ponadgimnazjalnym - jedynym konkursem matematycznym dającym uprawnienia przy rekrutacji na niemal wszystkie uczelnie wyższe w Polsce. Przywileje te - ustalane przez senaty poszczególnych szkół wyższych - dotyczą wielu kierunków, nawet tych, nie związanych bezpośrednio z matematyką. Również finalistom i laureatom OMG przysługują uprawnienia przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej oraz przy egzaminie gimnazjalnym.
Do OMG może przystąpić każdy gimnazjalista oraz uczeń szkoły podstawowej. Zawody są trójstopniowe.
Zawody pierwszego stopnia składają się z dwóch niezależnych części: korespondencyjnej i testowej.

• Część korespondencyjna polega na samodzielnym rozwiązaniu ogłoszonych zadań konkursowych oraz przekazaniu swoich rozwiązań na ręce szkolnego koordynatora, który przesyła prace do właściwego Komitetu Okręgowego OMG. Rozwiązanie każdego zadania punktowane jest w skali 0, 2, 5 lub 6 punktów, przy czym ocenie podlega przedstawiony tok rozumowania.
  • Część testowa odbywa się w szkole uczestnika w terminie ogłoszonym przez Komitet Główny OMG. Podczas 75-minutowego sprawdzianu w warunkach kontrolowanej samodzielności, uczestnik odpowiada na 15 pytań testowych. Każde pytanie testowe składa się z trzech niezależnych stwierdzeń, z których część jest prawdziwa, a część fałszywa (mogą być także wszystkie prawdziwe lub wszystkie fałszywe). Zadaniem uczestnika jest rozstrzygnięcie, które z tych trzech stwierdzeń są prawdziwe. Jeśli uczeń poda poprawne odpowiedzi we wszystkich trzech przypadkach, otrzymuje 1 punkt. Podanie poprawnych odpowiedzi w dwóch przypadkach premiowane jest 1/2 punktu. W pozostałych przypadkach uczeń nie otrzymuje punktów. Brak odpowiedzi lub podanie odpowiedzi nieczytelnej są równoznaczne z podaniem odpowiedzi błędnej.

Wynikiem uzyskanym w zawodach pierwszego stopnia jest suma punktów obu części: korespondencyjnej i testowej. Nie jest konieczny udział w obu częściach. Uczeń, który nie weźmie udziału w danej części otrzymuje z niej 0 punktów i zależnie od wyniku drugiej części oraz wyników innych uczestników może zostać zakwalifikowany do zawodów drugiego stopnia.

Zawody drugiego i trzeciego stopnia odbywają się w terminie i miejscu ogłoszonym przez Komitet Główny OMG. Podczas 3 godzin (180 minut) uczestnicy rozwiązują 5 zadań otwartych w warunkach kontrolowanej samodzielności. Rozwiązanie każdego zadania punktowane jest w skali 0, 2, 5 lub 6 punktów, przy czym ocenie podlega przedstawiony tok rozumowania.
W oparciu o wyniki zawodów trzeciego stopnia Komitet Główny OMG ustala listę laureatów, a także kwalifikuje na tygodniowe Obozy Naukowe OMG oraz Czesko-Polsko-Słowackie Zawody Matematyczne Juniorów.

Więcej informacji znajduje się w dziale „Częste pytania” oraz w regulaminie Olimpiady.