Spotkanie młodzieży i nauczycieli naszej szkoły z autorką książki pt. "Radzionkowskie rody" - panią Marią Kielar Czaplą

Dnia 8 grudnia odbyło się spotkanie nauczycieli i młodzieży naszego Gimnazjum z autorką książki pt. "Radzionkowskie rody" -  panią Marią Kielar Czaplą.
Promocja Jej zbioru rodzinnych historii odbyła się 23 października 2014 roku w Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie i od tego momentu książka cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta, także wśród rodzin naszych uczniów. Stąd zrodził się pomysł, by Szkolne Koło Dziennikarskie zorganizowało spotkanie, które pozwoli przybliżyć pracę pani Marii nad publikacją. Ponadto spotkanie stało się jednym z wydarzeń  towarzyszących obchodom Święta Patrona Szkoły - Ojca Ludwika Wrodarczyka, który stał się wraz z rodziną Wrodarczyków jednym z bohaterów sagi.

 

Autorka książki opowiadała zgromadzonym o tym, w jakich okolicznościach zrodził się pomysł spisania historii radzionkowskich rodów. Przypomniała o tym, że pierwsze publikacje miały najpierw miejsce na łamach "Głosu Radzionkowskiego", w którym teksty  ukazywały się w odcinkach, w formie odrębnych opowieści, a potem pojawił się ze strony prezesa RTSK, pana Pawła Bomby,  pomysł wydania zbioru w formie  książki. Pani Maria  opowiadała także na czym polega praca nad  książką i w jakich etapach przebiega. Młodzież  miała okazję zobaczyć  różne  projekty okładki, posłuchać ciekawostek oraz zabawnych historii, których autorka doświadczyła lub które usłyszała, spisując losy mieszkańców miasta. Podczas autorskiego spotkania można było zauważyć, jak młodzież utożsamia się z rodzinami, jak odnajduje swoich krewnych na zdjęciach, wskazuje ich twarze na fotografiach  zamieszczonych w książce. W końcowej części   młodzież zadawała pani Marii  pytania dotyczące "Radzionkowskich rodów". Autorka została także poproszona  o autograf na jednym z egzemplarzy książki oraz o wspólne,  pamiątkowe zdjęcie.

Spotkanie miało bez wątpienia nadzwyczajny walor edukacyjny, ale przede wszystkim wychowawczy - pozwoliło poznać i  zrozumieć, że ludzie mogą tworzyć jedną wielką rodzinę... . Jest nią rodzina mieszkańców naszego miasta.

mgr Aleksandra Pachulska - nauczycielka języka polskiego i opiekunka Szkolnego Koła dziennikarskiego

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.