Spotkanie z choinką - o kolejnej wizycie wychowanków ZDOREWiR w bibliotece szkolnej Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka

Dobrym być, to znaczy dzielić serce na kromki jak chleb,
dokonując codziennie cudu rozmnożenia...

 

Wizyta została ustalona na wtorek 16 grudnia. Wychowankowie ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych z radością przybyli do szkolnej biblioteki, aby oddać wypożyczone książeczki do Małej Biblioteczki  ZDOREWiR, która funkcjonuje od miesiąca. Założeniem pomysłodawczyni pani mgr Doroty Pyki było umożliwienie  kontaktu dzieci z biblioteką – miejscem działalności publicznej  i poznanie jej funkcjonowania. Jednak już przed pierwszą wizytą dzieci,  mgr Iwona Mliczek oraz młodzież gimnazjum postanowili dopisać scenariusz do każdej z cyklicznych wizyt wychowanków ośrodka. Gdy się przyjmuje gości, należy im umilić czas, zwłaszcza, że są to goście szczególni- niepełnosprawne dzieci. W naszej gimnazjalnej młodzieży tkwi niesamowity potencjał i chęć działania.  Wobec tego od razu zostało zaplanowane pierwsze spotkanie, o którym już pisałam, na które składała się inscenizacja,  przedstawiona przez gimnazjalistów w reżyserii mgr Iwony Mliczek. Wizyta zapisała się pozytywnie w sercach wychowanków i towarzyszących im nauczycieli i opiekunów, wobec czego każde następne spotkanie będzie tematyczne i bogate w różne okolicznościowe wydarzenia.
I tak grudniowa wizyta nazwana została Spotkaniem z choinką. Cóż to było za spotkanie! Uczennice Zuzanna Horzela i Monika Klakla,  wykonały piękną plastyczną dekorację. Sala multimedialna przybrała uroczysty, świąteczny wygląd. W rolę narratora wcielił się już dobrze znany dzieciom Bartek Niewiadomski, ambasador imprezy, który wbiegł z choinką ( niby z lasu), by potem dziewczynki mogły ją przyozdobić. Scenkom towarzyszyły wiersze (Martyna Plewnia i Magda Niejodek) i piosenki o choince (prezentacja  na ekranie multimedialnym). Potem nadszedł czas, by nauczyć się refrenu melodyjnej piosenki : „Choinko, piękna jak las, choinko, zostań wśród nas”'. W tym momencie prym wiodła wicedyrektor i dyrygent chóru szkolnego mgr Weronika Sitarz, która wraz z utalentowanymi gitarzystkami ( Nina Kasińska, Julia Orymowska i Agnieszka Potempa) śpiewała  i uczyła wychowanków refrenu ze spodziewanym skutkiem. Przyszedł czas na oddanie książeczek, bo to był cel wizyty. Dzieci po kolei podchodziły z książeczkami. W tym czasie Bartek rozdał dzieciom kartki z choinką do kolorowania oraz kredki, zakupione przez mgr Patrycję Słupik z funduszy akcji charytatywnych, Przybyła młodzież ze szkolnego Koła Caritas wraz z mgr Mirosławą Wojtas i mgr Joanną Krakowiak, która pomagała dzieciom w kolorowaniu. Pomiędzy wychowankami ZDOREWiR i młodzieżą powstała więź przyjaźni. Dzieci podchodziły po kolei do biblioteczki i wybierały interesujące je książeczki. Każde dziecko otrzymało Mikołaja ( origami), wykonanego przez uczniów pod kierunkiem mgr Janiny Siwakowskiej na lekcjach techniki. Końcowym akcentem spotkania była niespodzianka, której się chyba nikt nie spodziewał. Otóż nagle do sali multimedialnej wbiegła w strojach czwórka  pozytywnie zakręconych uczniów : Jakub Stefan, Szymon Hajda, Paweł Cieśla i Łukasz Wycisk i wykonała… taniec Teletubisiów. Tinki Winky, Po, Dipsi i Laa-Laa szaleli na pakiecie, ciesząc swym wykonaniem serca wychowanków ZDOREWiR oraz przybyłą panią dyrektor mgr Anetę Janiec wraz towarzyszącymi nauczycielami, logopedami  i opiekunami.  Teletubisie wprost szalały. Po występie pozostały w strojach i towarzyszyły dzieciom w zajęciach plastycznych. Ale to jeszcze nie był koniec atrakcji. Nagle została zapowiedziana ...gwiazdka z Nieba, Klaudia Stanisz, która przybyła, by zatańczyć dzieciom. Baletnica ukazała przez swój taniec niezwykłe umiejętności i oczarowała zebranych.  Dziękujemy mgr Agnieszce Jochlik za przygotowanie choreografii tanecznych.

 

I nadszedł czas pożegnania … Wspólne zdjęcie było ukoronowaniem integracyjnego spotkania młodzieży gimnazjum z dziećmi ze ZDOREWiR i ukazało po raz kolejny, że nasza młodzież potrafi promieniować dobrem, które jest kluczem do świata i potrafi się dzielić z drugim człowiekiem. Tego doświadczyli z pewnością wychowankowie ZDOREWiR. Młodzież mogła po raz kolejny odczuć, że dzieci niepełnosprawne potrafią być szczęśliwe i uśmiechnięte.
Gość spotkania, dyrektor szkoły, mgr Marek Napieraj z dumą obserwował uczniów i nauczycieli gimnazjum, którzy - realizując cele wychowawcze szkoły - w tak pięknej formie potrafią dawać radość innym.

Przed nami kolejne spotkanie, za miesiąc i kolejne wyzwanie dla chętnej do współpracy młodzieży.

Wszystkim tak szczerze zaangażowanym składam serdeczne podziękowanie. Nie było by tej radości, gdyby nie życzliwe podejście, pomysłowość i wielkie zaangażowanie mgr Iwony Mliczek, dzięki której możemy się spotykać w szkolnej bibliotece i przeżywać te piękne i radosne chwile. A ja się cieszę, że mogę być łącznikiem tych wspaniałych instytucji, których połączyło „JEDNO WIELKIE SERCE”.

Maria Kielar-Czapla
katechetka Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka oraz  ZDOREWiR

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.