Fascynujące obserwacje zaćmienia Słońca

20 marca 2015r., dzięki inicjatywie i zaangażowaniu naszego katechety – pasjonata, księdza Krzysztofa Pysznego - uczniowie Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie oglądali zaćmienie Słońca.

Radzionkowski duszpasterz przyniósł do ogródka szkolnego swój specjalistyczny sprzęt do obserwacji Słońca, który udostępnił młodzieży. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obserwowali zaćmienie pod czujnym okiem katechety, który na bieżąco przekazywał im informacje na temat zjawiska oraz dzielił się wiedzą na ten temat i ciekawostkami astronomicznymi. Było to niezwykle interesujące wydarzenie dla społeczności uczniowskiej oraz nauczycieli placówki.
Dziękujemy księdzu Krzysztofowi za zaangażowanie, udostępnienie sprzętu oraz „zarażanie” młodzieży ciekawością świata.

 

W Polsce - częściowe - zaczęło się po godzinie 9.45. Następne tak głębokie zaćmienie w naszym kraju będzie dopiero w 2026 r., a całkowite w 2135 r. 
Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne dochodzące do naszej planety. Właśnie z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia 20 marca. W Polsce podziwialiśmy częściowe zaćmienie Słońca, w niektórych regionach przysłonięte było blisko 80 proc. słonecznej tarczy. Jedynym skrawkiem lądu, z którego można było zobaczyć całkowite zaćmienie, to Wyspy Owcze i Spitsbergen.

Zapraszamy do Galerii zdjęć. Zobaczycie tam fotorelację z tego wydarzenia.

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.