Niezwykłe lekcje historii uczniów klas III Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka

5 i 6 maja 2015 r. uczniowie klas III Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie, pod opieką nauczycieli, złożyli wizytę w ważnym dla Górnoślązaków miejscu pamięci, które mieści się w naszym mieście.
Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w Radzionkowie realizuje projekt lekcji edukacyjnych, adresowanych do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajęcia prowadzone są w oparciu o „żywą historię”, z wykorzystaniem eksponatów i fragmentów ekspozycji.

Ciekawa forma lekcji

Ciekawa forma lekcji, bazująca na metodach interaktywnego nauczania, w tym grach dydaktycznych i pracy w grupach, pozwala na łatwe przyswojenie wiedzy. Centrum oferuje dwa tematy zajęć: „Problem deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku” oraz „Zostań odkrywcą historii Twojego regionu!”. Uczestniczący w pierwszych zajęciach dowiedzą się m.in. o tym co działo się w 1945 roku na Górnym Śląsku, dlaczego mieszkańcy tego regionu byli deportowani do ZSRR oraz w jakich przebywali miejscowościach. Analizując teksty źródłowe, w tym wspomnienia, listy i dokumenty, uczestnicy odkryją jak wyglądały warunki życiowe w łagrach. Uczniowie, którzy wybiorą drugi temat zajęć wcielą się w skórę historyków i archiwistów. Przeglądając dokumenty z czasów deportacji Górnoślązaków do ZSRR, poznają warsztat naukowy historyka oraz dowiedzą się na co zwracać uwagę przy analizie tekstów źródłowych.. Uczestnicy zajęć zdobędą także wiedzę, która pozwoli im ocenić wartość źródła pod względem merytorycznym oraz wykonać jego krytykę historyczną. Czas trwania zajęć – około 2 godzin - lekcja połączona ze zwiedzaniem.

Od 14 lutego – kiedy miało miejsce uroczyste otwarcie muzeum, podczas którego gościem honorowym był Prezydent Polski, Bronisław Komorowski  - każdego dnia stałą ekspozycję w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku zwiedza wielu zainteresowanych. Do Centrum Dokumentacji przyjeżdża zarówno młodzież jak i osoby starsze. Nie mogło więc zabraknąć i naszej młodzieży.
Zapraszamy do zwiedzania muzeum, a szczególnie polecamy nadchodzącą  Noc Muzeów – 16 maja od godziny 18.00.

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.