WARSZTATY FOTOGRAFICCZNE

Jeśli nie czujesz nic w tym na co patrzysz,
nigdy nie uda Ci się sprawić,
by ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali
Don McCullin


Mimo lutowego mrozu i śniegu na zewnątrz grupa niestrudzonych zapaleńców fotografii spieszy na warsztaty. To wielka szansa, by poznać tajniki tej sztuki – mimo, że czym jest fotografia i czemu służy wie każdy.


Podobno szczęśliwy człowiek to taki, który robi to, co lubi. Pan Krystian Gryga, znany radzionkowski fotograf z pewnością jest szczęśliwy. Poza tym, potrafi dzielić się swoim szczęściem z innymi, czego przejawem jest zarażanie młodzieży radzionkowskiego gimnazjum swoja pasją. Fotograf z ogromnym zaangażowaniem opowiadał o początkach fotografii, etymologii samego słowa, coraz większych postępach w tej dziedzinie sztuki (a może i wręcz nauki, zważając na olbrzymie zaawansowanie technologiczne), aż wreszcie włączył dziwne urządzenie stojące na wysięgniku, nad głową jednej z koleżanek. W pierwszej chwili myśleliśmy, że jest to suszarka;  okazało się, że to po prostu… górny reflektor.
Mieliśmy niepowtarzalną możliwość prześledzenia procesu wykonywania zdjęcia, na przykładzie zwyczajnego portretu. W roli modela wystąpił jeden z kolegów. Pierwszy błysk, potem drugi, trzeci, kolejny i całe studio na zmianę rozbłyskiwało żółtawym światłem i tonęło w egipskich ciemnościach.


Zdjęcia płynęły kablem do komputera, by przejść ciężki proces… wygładzania zmarszczek, pieprzyków, odstających uszu i innych niedoskonałości. Żadna niedoskonałość nie została przeoczona, nawet błyszcząca cera (w końcu zdjęcia muszą być idealne). Cały Photoshopping  był bardzo emocjonującą czynnością, zarówno dla zestresowanego modela jak i pozostałych uczestników. Wszystko skończyło się gotowym zdjęciem, które otrzymał model (za co, jak twierdzi, jest ogromnie wdzięczny)
Na sam koniec bardzo dziękujemy pani Iwonie Mliczek za wspaniały pomysł zorganizowania cyklu warsztatów fotograficznych dla młodzieży gimnazjalnej oraz opiekę nad nami podczas ich trwania. Panu Krystianowi Gryga za uchylenie rąbka tajemnicy swojego fachu i gościnność w swojej pracowni fotograficznej.
Następna grupa czeka, by również wzbogacić się o tak cenną wiedzę i nowe doświadczenia.

Przewodniczący aktywu Bibliotecznego
Krzysztof Jasiok

 

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.