„Nie trzeba wielkich mieć bibliotek”... Gościnna wizyta grupy KET I-III z ośrodka ZDOREWiR w naszej bibliotece szkolnej

Zanim opiszę udane spotkanie z grupą wychowanków ZDOREWiR w bibliotece gimnazjum, sięgnę do początku. Jako katecheta ZDOREWiR zostałam upoważniona przez dyrektor ds. pedagogicznych mgr Zofię Anioł i opiekuna KET I-III mgr Dorotę Pykę, do swoistej misji utworzenia w naszej bibliotece Małej Biblioteczki dla wychowanków ZDOREWiR KET I-III. Miałam przeprowadzić rozmowę z dyrekcją gimnazjum oraz bibliotekarką mgr Iwoną Mliczek w tej sprawie. Cel został jasno określony: wypożyczanie książeczek miało być połączone z kontaktem dzieci niepełnosprawnych z miejscami użyteczności publicznej.

Oczywiście, jak przypuszczałam, znając przychylność wymienionych wyżej osób, rozmowa należała do bardzo udanych i pomysł został przyjęty z wielkim entuzjazmem. Ustaliliśmy termin ( za cztery dni!) na piątek 7 listopada 2014. W tym dniu dzieci z KET I-III miały zobaczyć, jak wygląda biblioteka i oswoić się z pomieszczeniem      i nowo poznanymi osobami. Jednak to, co ich spotkało warte jest opisu, bowiem zarówno wychowankowie, a nader wszystko dyrektor mgr Zofia Anioł i pomysłodawczyni mgr Dorota Pyka, jak i pozostali nauczyciele i opiekunowie towarzyszący dzieciom, zostali miło zaskoczeni. Otóż razem z mgr Iwoną Mliczek postarałyśmy się o książeczki, których nasza biblioteka nie posiadała. Tak więc został przygotowany zestaw książek do wypożyczenia i karty biblioteczne dla dzieci. Największą zaś atrakcją była wystawiona scenka przez mgr Iwonę Mliczek i błyskotliwego ucznia kl. IIa Bartka Niewiadomskiego, według ich autorskiego scenariusza. Dzieci mogły zobaczyć scenkę pouczającego i wesołego zarazem dialogu bibliotekarki z chłopcem, który przychodzi pierwszy raz bo biblioteki, aby wypożyczyć książkę i za bardzo nie wie, jak się zachować. Pani bibliotekarka poucza  czytelnika w sposób niezwykle ekspresyjny i ciekawy.   Radości i uśmiechów było co niemiara. Potem nastąpiła chwila niezwykła- pasowanie na Czytelnika. Na pytanie: czy chcesz być Czytelnikiem biblioteki dzieci odpowiadały twierdząco. I wreszcie oczekiwana chwila; wypożyczanie książeczek według zainteresowań dzieci. Panie opiekunki pomagały swoim uczniom w wyborze. Niektóre dzieci poprosiły nawet o książeczkę dla młodszego rodzeństwa.Wszyscy byli zadowoleni i usatysfakcjonowani. Bartek przeczytał jeszcze ciekawy fragment z książki „Franklin w bibliotece”. I tak zakończył się pobyt dzieci w bibliotece. Następnie przeszły  do sali multimedialnej, gdzie  mogłi usiąść i przeglądać wypożyczone książeczki, zaś opiekunowie mogli skorzystać z gościnności organizatorów spotkania  i wypić małą czarną. Kolejne spotkanie z KET I-III ...za miesiąc. Wówczas dzieci przyniosą książeczki z powrotem i wypożyczą następne. I szykuje się  ...niespodzianka, wszak spotkanie odbędzie się w obfitującym w święta grudniu. Z radością oczekujemy naszych miłych gości!

 

Znalazłam wspaniały cytat L.Krzemienieckiej:Biblioteka jest wielka przez swą gościnność i wiedzę w niej zawartą a nie przez jej rozmiary.
Tego z pewnością doświadczyły dzieci z ośrodka ZDOREWiR w naszej bibliotece Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka!

Czy Mała Bibioteczka powiększy swe nominały? To pytanie  dla gimnazjalistów.
Z mgr Iwoną Mliczek i Szkolnym Kołem Caritas ogłaszamy akcję charytatywną „Książeczka dla Małej Biblioteczki” .
Jeżeli ktoś ma w domu niepotrzebne i w dobrym stanie ksiażki dla dzieci - prosimy o dar serca!Książeczki proszę przynosić do biblioteki szkolnej. Z góry dziękujemy za życzliwość dla dzieci niepełnosprawnych.

Maria Kielar-Czapla

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.