Powiało Afryką... młodzi bibliofile ZDOREWiR poznają ...Czarny kontynent

Mimo mroźnego  i śnieżnego dnia  młodzi bibliofile ZDOREWiR nie zrezygnowali z cyklicznego wyjścia do pobliskiej biblioteki Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka, aby oddać wypożyczone książeczki do swojej Małej Biblioteczki. Jakże byli zdziwieni, kiedy zobaczyli, że wnętrze sali multimedialnej gimnazjum nie przypomina dawnego pomieszczenia, które było im już wcześniej znane.

Dekoracja: mapa kontynentu afrykańskiego, pamiątki z Afryki,   palmy, piękny portret Murzynka Bambo, tam tamy, afrykańskie zwierzątka w postaci maskotek, banany oraz  młodzież, przebrana w afrykańskie stroje wzbudziły w nich zachwyt i oczekiwanie: co się teraz będzie działo. A kiedy do sali wbiegł ubrany w czapkę, szalik i rękawiczki - trzęsący się z zimna, ambasador imprezy, Bartek Niewiadomski  i marzący o ciepłej, gorącej Afryce, już było jasne, że przenosimy się wyobraźnią  na Czarny Kontynent. Towarzyszyła nam wspólnie zaśpiewana piosenka o kultowym Murzynku Bambo.

Wychowankowie wraz z opiekunami z euforią obserwowali murzyński taniec, kolorowo przebranej młodzieży. Zabrzmiało: Oh alele, oh alele. Na salę wbiegł murzyński zespól naszych gimnazjalistów z klasy IIId, tańczący  w rytm  kenijskiej piosenki, a wtórował im bębenek tam tam, w który uderzał Michał. Były też i inne piosenki w języku suahili, w wykonaniu gitarzystek Agnieszki i Niny oraz Adama, przygrywającego na bębenku.  Hakuna matata- usłyszeliśmy przesłanie, co oznacza: Nie martw się! To był pełen optymizmu przerywnik w prezentacjach afrykańskich zwierzątek: lwa, tygrysa, słonia, zebry, hipopotama, wielbłąda oraz śpiewającego  i tańczącego strusia, który wywołał szczere uśmiechy na twarzach zebranych.  Kamila i Dominika  przedstawiły śmieszne i pełne polotu wierszyki o każdym z wymienionych zwierzątek. Wychowankowie oglądali też  zwierzęta na ekranie multimedialnym, a także mogły je zobaczyć z bliska podczas prezentacji uczennic. Przeżyliśmy swoiste safari. Celem przybycia wychowanków był zwrot przeczytanych  książek i wypożyczenie następnych.  W tym czasie dzieci  kolorowały portrety Murzynka Bambo, autorstwa Moniki i Zuzi. Przez cały czas wychowankowie ZDOREWiR byli wspierani przez gimnazjalistów, w tym członków Szkolnego Koła Caritas. Na koniec spotkania młodzi bibliofile i ich przyjaciele, otrzymali banany, na poszukiwanie których do afrykańskiego buszu udała się katechetka Marysia  wraz  z czytelnikiem Kacprem.

Spotkanie zakończyła pieśń - modlitwa wieczorna  O fumu Jesu, w wykonaniu gitarzystek i Adama z bębenkiem. Rozgrzani afrykańskimi  rytmami  goście, wracając do ośrodka nie czuli już chłodu i zimna. W pamięci zachowali kolejne udane spotkanie w gimnazjalnej bibliotece, która na czas wizyty zamieniła się w... kontynent afrykański. Nasi przyjaciele wręczyli nam na zakończenie piękne, własnoręcznie wykonane serce ze słowami podziękowania.
To my WAM DZIĘKUJEMY za przyjaźń, za to, że zaglądacie do nas, za radość i serce !!!!

Należy się podziękowanie zaangażowanej  młodzieży oraz głównym organizatorom: mgr Iwonie Mliczek, katechetce Marysi, mgr Weronice Sitarz oraz mgr Agnieszce Jochlik ( taniec afrykański), nauczycielom mającym wkład w przygotowanie afrykańskiej dekoracji: mgr Mirosławie Wojtas, mgr Janinie Siwakowskiej, mgr Barbarze Kicy, mgr Sylwii  Piekarczyk oraz za czas, poświęcony młodym bibliofilom ZDOREWiR i wzajemny entuzjazm.  Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu z...niespodzianką. Już w marcu.

mgr Maria Kielar-Czapla

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

 

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.