„Nie trzeba wielkich mieć bibliotek…”

 

„Pociągiem do wierszolandii”pod takim hasłem odbyły się w bibliotece Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka dwudniowe marcowe spotkania dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Pierwszego dnia po raz kolejny przybyły do nas dzieci ze ZDOREWiR-u. Goszczeni byli oni w ramach comiesięcznych spotkań promujących książkę i czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Drugiego dnia powitaliśmy po raz pierwszy dzieci z przedszkola nr 2 „Pod topolą”.

Spotkanie rozpoczęliśmy piosenką „Jedzie pociąg z daleka….”. Podróżujące nim zwierzęta stały się inspiracją do zaprezentowania młodym widzom doskonale znanych dorosłym wierszowanych bajek. Prowadzący spotkanie gimnazjaliści - Bartosz Niewiadomski oraz Dominika Kiczka - w zabawny i pełen humoru sposób wprowadzali dzieci w zachowany w klasycznej literaturze dziecięcej świat zwierząt. Zabawie towarzyszyły wiersze: „Żaba”, „Chory kotek”, „Nietoperz i wrona”,  „Wrona i ser”, „Entliczek-pentliczek” i inne. Wspaniała gra aktorska młodzieży ze szkolnego kabaretu „Pod obojczykiem” (prowadzonego przez mgr Joannę Bojczyk) zachwyciła uczestników spotkania. Inscenizacja wierszy przeplatana była piosenkami w wykonaniu chóru szkolnego (przygotowującego występ pod kierunkiem mgr Weroniki Sitarz). Piosenkom towarzyszył również taniec młodzieży, zaś fantasmagorycznego wrażenia dopełniły rekwizyty wykonane przez młodzież pod opieką mgr Janiny Siwakowskiej. W kolejnej części spotkania przepełnione wrażeniami dzieci wybierały rysunki zwierząt i przepięknie je kolorowały. Jednak najważniejszą częścią spotkania był wybór książek z literatury dziecięcej przez dzieci i ich wychowawców. Było to możliwe dzięki ofiarności gimnazjalistów i nauczycieli gimnazjum - zgromadziliśmy bogaty księgozbiór, więc było w czym wybierać. Teraz wychowawcy przedszkolaków będą czytać maluchom wybrane podczas zajęć książki, kontynuując działania popularyzujące literaturę i czytelnictwo. Na każdego małego uczestnika spotkania czekał również słodki upominek – „kosz pełen cukierków” . Słodkości zawdzięczamy naszemu szkolnemu kołu Caritas prowadzonemu przez mgr Mirosławę Wojtas. Warto podkreślić, że przygotowanie opisanego wyżej przedsięwzięcia adresowanego do ponad setki dzieci i młodzieży z radzionkowskich placówek wymagało ogromnego zaangażowania bibliotekarza koordynującego akcję - mgr Iwony Mliczek i nauczycieli Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka oraz jego uczniów. Takie działania wpisują się w aktywność młodych ludzi na rzecz społeczności lokalnej. Tego typu periodyczne spotkania nie tylko promują literaturę, ale również ukazują bibliotekę szkolną jako pracownię interdyscyplinarną o skutecznym oddziaływaniu kreatywnym. Jest to przecież miejsce inicjujące działania o charakterze artystycznym, podnoszące kompetencje intelektualne dzieci i młodzieży. To pracownia potrafiąca aktywnie współpracować z lokalnymi partnerami.

Organizatorzy spotkania: mgr Iwona Mliczek,  mgr Joanna Bojczyk, mgr Weronka Sitarz.

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.