Ze sztalugą i humorem...wizyta nietuzinkowego gościa!

W nieodległy słoneczny, majowy dzień, Pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzionkowie otworzyła przed uczniami naszego gimnazjum kolejną możliwość spędzenia wyjątkowych i niezapomnianych chwil, organizując pełne dobrej zabawy i dowcipu spotkanie autorskie z wybitnym polskim artystą plastykiem – EDWARDEM LUTCZYNEM. Jest to autor niezliczonych ilustracji książkowych oraz ilustracji do czasopism i magazynów, plakatów teatralnych, filmowych, znaków graficznych, okładek płytowych, pocztówek, znaczków, kalendarzy, druków, reklam itd. Laureat wielu nagród i wyróżnień międzynarodowych i krajowych.

Tego dnia, sami mogliśmy przyjrzeć się „charakterystycznej kresce” znakomitego autora. Każdy, kto chciał osobiście spotkać artystę, musiał uprzednio wykonać rysunek satyryczny, bądź karykaturę na zorganizowany przez naszą bibliotekę szkolną konkurs. Cieszył się on ogromną popularnością, a liczne prace stworzone przez gimnazjalistów przedstawiały zaskakująco szeroki wachlarz umiejętności, talentów oraz… inspiracji twórczych. 

Jednak bezkonkurencyjny okazał się rysunek satyryczny uczennicy klasy pierwszej – MAGDALENY MARKUSIK, która zdobyła I MIEJSCE

ludczyn

Przybyłych na spotkanie uczniów bardzo zaciekawiła postać rysownika oraz zawartość ogromnej teki, którą przywiózł ze sobą. Szybko okazało się, że Pan Edward Lutczyn to tryskający humorem, energiczny i przemiły twórca, który potrafił ze zdumiewającą łatwością rozśmieszyć wszystkich przybyłych na spotkanie, nie tylko poprzez błyskotliwe, oparte na grze słów i żartach językowych rysunki, lecz również za pomocą frywolnych anegdot ze swojego wieloletniego życia zawodowego. Artysta polskiego rysunku satyrycznego opowiadał m. in. jak długo zajmuje wykonanie jednej ilustracji, o warsztacie i technikach tworzenia swoich prac oraz o tym, jak wielką satysfakcję przynosi ukończenie ilustrowania książki, kiedy trzyma się ją już gotową w ręku. Ilustrator chętnie odpowiadał na pytania, przygotowane przez młodzież z gimnazjalnego Kółka Dziennikarskiego. Uczestnicy spotkania przekonali się, że wiedza ogólna jest niezbędnym czynnikiem koniecznym do zrozumienia pełnych kontekstów kulturowych i literackich rysunków tworzonych przez artystów satyrycznych, w czym bez wątpienia ogromną rolę odgrywa szkoła i biblioteka. Co odważniejsi uczniowie mieli zaszczyt i przyjemność rysowania z samym mistrzem, a stworzone dzieła okraszone imienną dedykacją zabierali ze sobą do domów. Biblioteka szkolna została również uhonorowana dedykacją artysty. 

Moc emocji na zawsze będzie przypominać uczestnikom o pełnym wrażeń i wyśmienitego nastroju spotkaniu!

 

Praktykantka Beata Musialik, studentka IV roku Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa
na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
opiekunowie: mgr Iwona Mliczek, mgr Bogusława Klimczok.

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.