Trzecia wizyta partnerska w ramach projektu Comenius "Uczymy się przez całe życie" gimnazjaliści z „Wrodarczyka” z wizytą w Finlandii 21-26.09.2009

TRZECIA WIZYTA PARTNERSKA W RAMACH PROJEKTU COMENIUS "UCZYMY SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE"
Gimnazjaliści z „Wrodarczyka” z wizytą w Finlandii 21-26.09.2009


………Wszystko co dobre niestety szybko się kończy, ale zawarte przyjaźnie pozostaną na zawsze. A wszystko zaczęło się tak.
Po długich oczekiwaniach grupa uczniów z Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie wraz ze swoimi opiekunami: Dyrektorem Markiem Napierałem, Janiną Heczko-Sapota, Agnieszka Jochlik oraz Sylwią Piekarczyk wyruszyła w daleką podróż do krainy reniferów – Finlandii w ramach projektu ‘Comenius uczymy się przez całe życie’.

Po dotarciu do Warszawy skąd mieliśmy wylot, wszyscy z napięciem oczekiwali lotu do Helsinek – dla niektórych pierwszego w życiu, więc emocji było nie mało. Przestworza jednak okazały się niestraszne dla naszych zuchów, a chęć spotkania przyjaciół silniejsza od strachu.
I tak, szczęśliwie wylądowaliśmy w Helsinkach, skąd udaliśmy się autokarem do Lahti, gdzie mieści się nasza szkoła partnerska.
Lahti zaskoczyło nas nie zimnem i chłodem, a uśmiechniętymi twarzami oraz ciepłym przywitaniem rodzin, które z niecierpliwością na nas czekały wraz z koordynatorami projektu z Finlandii.
Cały nasz pobyt był dokładnie zaplanowany i doskonale zorganizowany dzięki Markusowi Korpi-Hallila- fińskiemu koordynatorowi projektu, któremu szczerze dziękujemy.
Pierwszego dnia wizyty zwiedziliśmy dwie szkoły – zawodową, niezwykle popularną wśród młodych ludzi oraz liceum.
Z nieukrywaną zazdrością wszyscy stwierdziliśmy, że marzeniem byłoby uczęszczać do tak doskonale wyposażonych szkół. Drugiego dnia zostaliśmy zaproszeni do naszej szkoły partnerskiej- Mukkulan peruskulum ylaaste.
Uczniowie mieli okazję wziąć udział w różnorakich zajęciach, nauczyciele natomiast mieli okazje podsumować dotychczasową prace nad projektem oraz zaplanować kolejne zadania. Jednak najlepsze czekało nas popołudniu.
Udaliśmy się do przepięknego miejsca nad jeziorem- Lehmonkärki, gdzie odbyły się mini podchody, barbecue z naleśnikami smażonymi na grillu, sauna i kąpiel w jeziorze dla odważnych oraz pokaz naszego Mistrza Karate- Kamila Orciucha.
Kolejny dzień to wycieczka do Helsinek, zwiedzanie miasta oraz wizyta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Kiasma, która z pewnością zostawiła niezapomniane wrażenia na nas wszystkich.
Jak widać było coś dla ciała ale także i dla ducha, mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie Orkiestry Symfonicznej Lahti w Sibeliustalo, który zrobił na nas niesamowite wrażenie.
W przedostatni dzień, udaliśmy się do centrum sportowego Lahti, z nadzieją spotkania Janee Ahonena ćwiczącego na skoczni przed zawodami i…….mieliśmy dużo szczęścia. Udało się podpatrzeć mistrza podczas treningu.
Cały tydzień minął tak szybko, że ani się zorientowaliśmy a nadszedł ostatni, pożegnalny wieczór , który młodzież spędziła w Centrum Papisto w Lahti na zabawie i wspominaniu minionego tygodnia.
Nasz ostatni dzień, mimo iż bardziej stresujący, gdyż trzeba było zostawić nowo poznanych przyjaciół , minął w niezwykle miłej i magicznej atmosferze jaką stworzyło małe miasteczko Porvoo w starej swej części całe drewniane. Niestety i to niesamowite miejsce trzeba było opuścić i nasze rozmarzone myśli pękły jak bańka mydlana – czas wracać do domu.
Możemy zapewnić, że nigdy nie zapomnimy tego pobytu, ale przede wszystkim ludzi, którzy swoją obecnością sprawili, że zimni z natury Finowie, przełamali lody swoich i dotarli do naszych serc.

mgr Sylwia Piekarczyk

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.