Hiszpania w zasięgu ręki uczniów gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie

Co można robić w pięknej, piaszczystej i słonecznej Hiszpanii? Wielu z nas pomyślało by jedynie o wypoczynku, jednak dla mnie – nauczycielki języka angielskiego Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie – wizyta w tym pięknym, ciepłym kraju znaczyła zupełnie coś innego. 

W dniach 08.01.2008-13.01.2008 wzięłam udział w spotkaniu przygotowawczym projektu „Uczymy się przez całe życie”, popularnie zwanego Sokrates. Spotkanie to odbyło się w nadmorskiej miejscowości San Vicente, Alicante , ale z pływaniem i opalaniem nie miało nic wspólnego.


Grupa „robocza” – twórcy projektu Spotkanie koordynatorów programu

Hema, Domingo, Alicja, Sutanna i Antonio z dyrekcją I. E. S. Canastell w Alicante

z Hiszpanii, Sylwia z Polski i Vessa z Finlandi

Dzięki rzetelności i ciężkiej pracy partnerów z Finlandii, Hiszpanii, Włoch i Czech powstał międzynarodowy projekt, który - mamy nadzieję - będzie realizowany od września 2008. W ramach projektu będziemy się starali rozpropagować kulturę innych krajów, historię, zwyczaje i tradycje, jak również porównać informacje na temat środowiska naturalnego czy sportu. Językiem roboczym projektu będzie język angielski. Ponadto naszym celem będzie zintegrowanie uczniów z rodzin niżej sytuowanych, mniejszości narodowych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Sport ma być jednym z narzędzi, dzięki którym młodzież z wszystkich krajów partnerskich ma uświadomić sobie , że dobra znajomość języka obcego jest nieodzowna w porozumiewaniu się z innymi.


Tradycyjna hiszpańska potrawa:PAELLA
Alicante

Wizyta styczniowa z pewnością była owocna i przyniosła naszej szkole - Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka wiele korzyści. Spotkanie było możliwe dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły partnerskiej z Hiszpanii oraz nauczyciela koordynującego projekt Domingo Castillo. Koordynator hiszpański przybliżył uczestnikom spotkania miejscowe zwyczaje dotyczące jedzenia, zasad tak zwanej ‘siesty'. Wiele mówił o hiszpańskim systemie oświaty. Dzięki gościnności gospodarzy mogliśmy również zwiedzić kilka ciekawych miejsc z okolic Alicante.

Teraz czeka nas jeszcze tylko napisanie wniosku w polskiej wersji językowej i przesłanie go do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która ostatecznie podejmie decyzję o tym, czy nasz projekt będzie realizowany czy nie. Wierzymy naturalnie, że praca nad realizacją projektu ruszy pełną parą we wrześniu 2008r. Liczą na to przede wszystkim uczniowie, którzy niecierpliwie czekają by poznać swoich zagranicznych kolegów i doskonalić swoje umiejętności językowe. TRZYMAMY MOCNO KCIUKI!!!!

mgr Sylwia Piekarczyk

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.