Wizyta studyjna-Nowe spojrzenie na nauczanie i uczenie się języków obcych

Niemożliwe staje się możliwe ….nauczyciele języków obcych coraz częściej stają przed możliwością doskonalenia swojego warsztatu zawodowego. Tak stało się właśnie w moim przypadku. 

Jeszcze w kwietniu, w roku szkolnym 2007/2008 do naszego Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka, Kuratorium przesłało zawiadomienie o programie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Wizyty Studyjne. Należało wypełnić w języku obcym specjalny formularz aplikacyjny, wybrać temat wizyty i czekać na wyniki. Kiedy już prawie zapomniałam o tym że ów wniosek wysłałam….okazało się, że zostałam zakwalifikowana i będę mogła doskonalić swój warsztat zawodowy i językowy w …….Hiszpanii, a konkretnie na Majorce!Wizyta studyjna odbyła się w dniach 20-24.10.2008 w miejscowości Palma de Majorka. Była ona zatytułowana : CLIL (Content Integrated Language Learning) In a bilingual environment. Potocznie mówiąc, dotyczyła ona nauczania języka obcego, a właściwie innych przedmiotów takich jak np. muzyka czy technika w języku obcym nowożytnym. Wizyta ta była bardzo dobrze przygotowana i cały czas spędzony na Majorce był całkowicie wypełniony. Zajęcia, w których braliśmy udział miały różnorodną formę. Rozpoczęliśmy od prezentacji dotyczących CLIL w naszych macierzystych organizacjach oraz dowiedzieliśmy się o systemie edukacji oraz CLIL na Majorce. Miał też miejsce panel dyskusyjny, gdzie mogliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami, problemami, sukcesami oraz porażkami związanymi z wprowadzaniem CLIL w naszych krajach. Inną forma nauki były warsztaty prowadzone przez nauczycieli ze szkół, w których CLIL działa i odnosi sukcesy. Braliśmy również czynny udział w zajęciach dydaktycznych w różnego typu szkołach. Ponadto, uczestniczyliśmy w konferencji przeprowadzonej w centrum doskonalenia nauczycieli, gdzie mogliśmy dowiedzieć się jak nauczyciele na Majorce przygotowują się do programu i jaka pomoc otrzymują od rządu.

Trzeba również nadmienić, że oprócz warsztatów mieliśmy także okazję poznać ciekawą kulturę oraz zwyczaje Majorki, poprzez niezwykle ciekawe wycieczki do miejsc historycznych oraz turystycznych. Organizacja wizyty była na najwyższym poziomie i dlatego doświadczenia z tego miejsca będą szczególnie cenne, a przyjaźnie tam zawarte trwałe i obfitujące w różnego rodzaju projekty międzynarodowe.

Podsumowując, dzięki tej wizycie zobaczyłam, że niemożliwe jest możliwe. Zachęcam wszystkich nauczycieli do udziału w takich wizytach, bo…młodzież w wieku gimnazjalnym, świadoma bycia Europejczykiem-posługująca się technicznym terminami w języku obcym….Tak, to jest wyzwanie! A ja za Gastonem Mielaretem powiem:


„ Być nauczycielem - to nie znaczy wykonywać zawód, lecz realizować misję, pełnić posłannictwo.”


Kto wie czy w naszym Gimnazjum już wkrótce nie pojawią się tacy uczniowie, którzy część swojej wiedzy będą mogli przyswajać w języku obcym???

 

 

mgr Sylwia Piekarczyk

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.