Wojciech Pasek - matematyk i judoka

 

Wojtek Pasek nad wyraz  skromny, spokojny, miły i kulturalny uczeń klasy III c już od pierwszej klasy zadziwia swoim ścisłym umysłem. Jego zdolności  do matematyki tkwią  w nim samym, są wciąż dopracowywane i ćwiczone. Matematykę połączył z drugim bardzo ważnym dla niego zainteresowaniem – judo. Ta dyscyplina walki kształtuje osobowość i wspomaga system wychowawczy. Podobnie jak w matematyce potrzebna jest umiejętność zauważania i przewidywania tylko, że w innych kategoriach, w kategoriach walki  z przeciwnikiem. Aby przybliżyć  zainteresowania Wojtka odbyłam z nim rozmowę.

Wojtku, powiedz mi, jak zaczęła się Twoja przygoda z judo i kto zainteresował Cię tym ciekawym sportem?
Zacząłem trenować jak miałem… 5 lat i to rodzice mnie zapisali, gdyż byłem małą "kluseczką" i w ogóle byłem nieruchawy:). Zasiali we mnie zainteresowanie tym sportem, potem to już samo poszło.
Dlaczego akurat judo?
Judo jest bardzo interesujące i często dostrzegam podziw u ludzi, jak oglądają  rzuty i pady. Myślą, że to jest bolesne, a to wcale nie boli :).
Co czujesz, gdy jesteś na macie?
Czuję, że  oprócz walki lub treningu nic innego nie ma. Prawie w ogóle nie zauważa się upływającego czasu.                                                                                                                                                                                                    Co czujesz po osiągnięciu sukcesu?
Po osiągnięciu sukcesu czuję radość, rozpierającą mnie od środka i mam ochotę krzyczeć ze szczęścia.
Drugie zainteresowanie to matematyka?
Tak matematyka jest moim drugą pasją. Czuje, że jest łatwa i sprawia mi przyjemność uczenia się jej.
Czy już jako małe dziecko przejawiałeś zainteresowanie matematyką tzn.  czy lubiłeś liczyć, pisać cyferki itp.?
Nie pamiętam, ale wiem z opowieści, że juz w wieku 2,5 lat umiałem czytać, ale czy liczyć to nie wiem.                                                                                                                                                                                                 Jakie sukcesy matematyczne odnosiłeś w szkole podstawowej?
W szkole podstawowej miałem trochę sukcesów matematycznych. Przeważnie byłem  w pierwszej trójce konkursów. Parę razy zdarzyło się też, że miałem wyniki w województwie.                                     
Czy matematyka jest według ciebie łatwa, czy trzeba mieć talent, czy można jej się nauczyć?
Tak, matematyka jest łatwa, ale nie można się nią na początku zrazić i dużo tez zależy od nauczyciela. Od talentu to chyba też trochę zależy. Przede wszystkim jednak trzeba te umiejętności ĆWICZYC.                                                                                                         
Co "kręci " Cię w matematyce i jaką dziedzinę matematyki lubisz najbardziej?
Trudno powiedzieć, co mnie kręci w matematyce. Powiem, cała matematyka, liczby i różnorakie zadania. Nie umiem tego ująć w słowa. Po prostu jest fajna.                      
Czy plany na przyszłość łączysz z matematyką czy też z judo?
Myślę, że moją przyszłość mogę połączyć i z judo i z matematyką, bo obie te dyscypliny  lubię . Judo w przyszłości może być dla mnie trochę trudne, bo juz w przyszłym roku idę do liceum i będę miał mniej czasu na trening. Myślę jednak, że uda mi się połączyć szkolę ze sportem.                                                                                   
Ostatnia wiadomość z listopada 2010!!!
Wojtek w Kuratoryjnym konkursie przedmiotowym z matematyki  przeszedł  do drugiego etapu
Resume…
Znalazłam w Internecie siedem zasad filozofii judo, które przytoczę poniżej. Chcę je przypomnieć Wojtkowi i nie tylko. Te piękne i mądre  zasady można zastosować też w innych dyscyplinach w życiu, również w matematyce. Myślę, że z tych zasad można odczytać charakterystykę Wojtka Paska., który już od piątego roku życia przestrzega ich. Na ile? Pokaże jego życie i dalsze sukcesy, których mu życzymy ze szczerego serca. Bo wielkość człowieka musi być wypracowana przez niego samego.
Maria Kielar-Czapla
1.Wiedza jest kontrolowaniem, a kontrolowanie zwycięstwem
2. Kto się boi, jest skazany na porażkę
3. Tylko ten, kto szuka z pokorą wiedzy, jest bliski doskonałości.
4. Kiedy uświadomisz sobie ze smutkiem, że nie znasz niczego, robisz swój pierwszy krok w nauce.
5. Nigdy nie bądź dumny ze zwycięstwa nad przeciwnikiem. Ten, którego pokonałeś dzisiaj, może wygrać z tobą jutro; jedyne zwycięstwo, które przetrwa to przezwyciężenie swojej własnej niewiedzy (słabości).
6. Judoka nie może doskonalić się by walczyć, on walczy by się doskonalić.
7. Zrozum, że ty który już potrafisz, musisz być cierpliwy, by nauczać swoich umiejętności


Sukcesy Wojtka:
Naukowe:
1. Kangur matematyczny – wyróżnienie II stopnia ( 2009)
2. Kangur matematyczny – wyróżnienie II stopnia ( 2010)
3. Polsko – ukraiński konkurs fizyczny „Lwiątko” – wyróżnienie ( 2010)


Sportowe (Wojciech jest w Kadrze Śląska Młodzików w Judo):
1. Puchar Częstochowy w Judo – III miejsce ( 2009)
2. Budapeszt Cup – V miejsce (2008)
3. Mistrzostwa Śląska Młodzików w Judo – II miejsce (2009)
4. Mistrzostwa Śląska Młodzików w Judo – II miejsce (2010)
5. Winter Cup – Hranice ( Czechy) – III miejsce ( 2010)
6. XII Międzynarodowy Turniej Judo z okazji Dnia Dziecka – III miejsce ( 2010)
7. Turniej o puchar prezesa Śląskiego Związku Judo – III miejsce ( 2010)

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.