Gimnazjum ma mistrza świata – Kamil Orciuch – wybitny sportowiec i uczeń

Mistrz.
Mistrzowie świata... Oglądamy ich w telewizji, podziwiamy. Często są to sportowcy, znani tylko z mediów. Radzionkowskie gimnazjum ma szczęście doświadczyć obecności mistrza świata w murach szkoły przez trzy lata edukacji, a ja mam szczęście, że w moim autorskim cyklu „Młodzi nieprzeciętni”, mogę napisać o kimś, kto w tak młodym wieku osiągnął tak wiele.

To Kamil Orciuch uczeń klasy II d, powiedziałabym „mistrzowskiej klasy”, bo tak jak on sam ta klasa też jest wyjątkowa. Samo słowo „mistrz” w swej treści zawiera pełnię doskonałości, nieprzeciętności, stylu, klasy, umiejętności. To ktoś najlepszy w jakiejś dziedzinie. Kamil Orciuch zdobył tytuł Mistrza Świata 2008 w karate sportowym w konkurencji duo kata. Jednak to nie jest jedyne jego osiągnięcie.

Wystarczy w wyszukiwarce google wypisać jego imię i nazwisko a na dziesiątkach internetowych stron pojawią się informacje, wskazujące na to, że Kamil to ktoś nieprzeciętny, jak na swój młody wiek.
Kamil posiada najwięcej na świecie stopni uczniowskich aż w dziesięciu federacjach sportowych. Ma trzy brązowe pasy ( karate shotokan, aikido yoshinkan i aikido shudokan Oprócz karate uprawia karate aikido, taekwondo, kick boxing, kempo, kung-fu. iaido, jodo, kobudo. Ma 114 medali!!! Dyplomy, puchary, które zdobył trudno zliczyć. Jego ciekawa kolekcja to grubo ponad sto zdjęć ze słynnymi sportowcami z uprawianych dziedzin i z trenerami z całego świata. To przyjaciele Kamila, ci, którzy prowadzą go i doskonalą. To niebywałe, jak na czternastolatka, który spełnia również powinności ucznia i uczęszcza do szkoły, zdobywając bardzo dobre oceny.

Zaczęło się od...szachów.
Właściwie popularność Kamila zaczęła się od szachów. Zainteresował się grą jako siedmioletni chłopak, kiedy obserwował, jak jego tata gra. Postanowił spróbować i nauczyć się. I...zaczął osiągać sukcesy w mieście, by niedługo potem znaleźć się w czołówce zawodników polskich. Zdobywał medale, puchary, rozegrał ponad 150 turniejów szachowych. Rozwijał swe umiejętności w cieniu mistrzów: Rudolfa Sobczyka, Jacka Dubiela. To szachy były jego priorytetem. Obecnie od kilku lat jego druga pasją, która prawdopodobnie wyparła szachy jest karate i wiele innych dyscyplin, których nazwy japońskie wyżej przytoczyłam. Trzeba było trochę ruchu, który dopełniałby wielogodzinne i żmudne trwanie przy szachowych posunięciach. W szachach posiada II kategorię i ranking światowy FIDE.

Poprzez wschodnie sztuki walki
Nadszedł czas rozpoznania kolejnej pasji-wschodnich sztuk walki. Dla rozwijającego się Kamila ruch, treningi okazały się bardzo skuteczne. Umiejętność skupienia się, którą doskonale opanował przy szachach, stały się pomocą w opanowywaniu umiejętności walk. Karate i inne dyscypliny zaczęły kształtować chłopca. Od pierwszych osiągnięć Kamil zaczął wspinać się po kolejnych szczeblach sukcesu, by w wieku czternastu lat osiągnąć mistrzostwo. To niesamowite, jak na tak młodego chłopca.

Skromność i pokora.
Kamil to chłopiec wyjątkowy i rezolutny. Drobny, sprężysty i silny. Skupiony. W jego oczach głębia i zamyślenie oraz niesamowita powaga, choć tak naprawdę chłopiec potrafii lubi się uśmiechać. Jest wyjątkowo skromny. Gdy gratulowałam mu złotego medalu, odrzekł, że to nic takiego i przeszedł z tym bardzo szybko do porządku dziennego . Nie „zadziera nosa” . Gdy poprosiłam go o autograf, gdy po mistrzostwach wrócił do szkoły, spojrzał na mnie zdziwiony. Wielcy ludzie tak mają. Nie obnoszą się ze swym sukcesem.
Dzięki sukcesom Kamil staje się bardzo wartościowym człowiekiem i brnie w dorosłość, ucząc się skromności i pokory w najwyższym wymiarze. Mało mówi o sobie. Jest w nim coś, czego nie można odczytać do końca. Chciałoby się, aby opowiadał i dzielił się ze swoimi sukcesami, z trudnościami, przez które musi przejść, a Kamil w kilku słowach opowie wszystko, tak po prostu, normalnie bez patosu. To bardzo ciekawy młody człowiek. W ciągu 14 lat życia osiągnął już tak wiele. Co go jeszcze czeka? Czas pokaże.

Pająki, węże, skorpiony...
Gdy już kiedyś pisałam artykuł o Kamilu dane mi było spotkać się z chłopcem w miejscu, gdzie spędza wolny czas. To stary domek parterowy z dużym strychem. I doznałam kolejnego „szoku”. Osoba, która trenuje kilka stylów równocześnie posiada niecodzienną pasję-ogromną hodowle zwierząt aż...kilkadziesiąt gatunków. Pająki, węże, skorpiony, szynszyle, króliki, myszy, papugi, ryby i karaczany... W tym miejscu karateka ładuje również swe akumulatory. Praca ze zwierzętami przynosi chłopcu dużo satysfakcji, rozluźnia go i pozwala odprężyć się po codziennych treningach i zajęciach w szkole. Ciekawostką jest, ze Kamil nie tylko te zwierzęta hoduje ale i poznaje każdy gatunek. Wie o nich prawie wszystko. Gdy oglądałam pająki i wskazałam jednego, aby się więcej o nim dowiedzieć Kamil natychmiast nazwał go łacińskim określeniem i opowiedział mi o tym gatunku. Niesamowite... a więc kolejna dziedzina zainteresowania chłopca to zoologia.

„Dotleniać się, biegać, ćwiczyć.”
Tak prosto i nieskomplikowanie brzmi mistrza recepta na sukces. Tak radzi młodym ludziom. Od tego się zaczyna. Proste słowa, ale trzeba je wykonać z niezwykłą sumiennością i systematycznością. Dzień mistrza zaplanowany jest z wielką dokładnością. Dziwi mnie tylko, że Kamil ma do dyspozycji 24 godziny , tak jak my, przeciętni ludzie. Kamil ma czas na wszystko. Jak on to robi? Czym więcej zadań na głowie, tym bardziej człowiek się stara.

Wpisany w historię radzionkowskiego sportu.
Tak, Kamil tworzy nową historię radzionkowskiego sportu, słynącego dotychczas od wielu już lat z piłki nożnej. Tym razem miasto nasze wzbogaciło się o mistrza wschodniej sztuki walki. Kamil rozpowszechnia ten sport, prowadząc zajęcia Karate dla uczniów, którzy chcą poznać tajniki wschodnich sztuk walki. Ma swoich uczniów. Dzieli się swoja wiedzą i doświadczeniem. To budujące i godne pochwały i wielkiego uznania dla chłopca..

OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE KAMILA ORCIUCHA

W swoim dorobku posiada ponad 700 dyplomów, medali, certyfikatów i wyróżnień. Trudno byłoby je wymienić. Oto krótka statystyka:
-Mistrz Świata organizacji WTKA w Karate Sportowym-Włochy 2008
-Wicemistrz Świata organizacji IMAF Sporty Walki –Belgia 2009
-Mistrz Europy Karate Tsunami –Polska 2008
-Zdobywca II miejsca w Pucharze Europy w Kempo –Wegry 2009
W Mistrzostwach Świata zdobył 1 złoty, 1 srebrny medal.
W Mistrzostwach Europy1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe medale.
W Pucharze Europy 1 srebrny medal
W Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski zdobył 19 medali(w kempo, taekwondo, karate tsunami, karate kyokushinkan, Tong Soo Do, Jodo), 5 złotych, 6 srebrnych i 8 brązowych medali.
W Mistrzostwach Śląska zdobył 25 medali , w tym 14 złotych, 8 srebrnych i 3 brązowe medale.
W sumie zdobył 114 medali!!!
Jest Szachowym Mistrzem Śląska i Opolszczyzny.
Posiada 79 stopni uczniowskich w sztukach walki(pasy). Zajął 2 i 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie z języka polskiego i 2 i 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie z matematyki.
Był powołany do Kadry Śląska i Opolszczyzny w szachach. Reprezentował Polskę w karate tsunami, karate sportowym i kempo.
Otrzymał Nagrodę Burmistrza a Radzionkowa w 2008 roku
Został nagrodzony przez Kuratora Oświaty Listem Gratulacyjnym za swoje osiągnięcia.
Jest oficjalnym reprezentantem miasta Radzionków i powiatu tarnogórskiego.
Reprezentant Polski w Karate Sportowym ( Polska Federacja Karate Sportowego) i Karate Tsunami ( Polska Federacja Karate Tsunami ).
Trenuje kilka sztuk walki ( karate, aikido, taekwondo, kempo, kung – fu, iaido, kobudo i jodo).
MISTRZ ŚWIATA w karate, w konkurencji Duo kata w kategorii 13 – 15 lat /Włochy – październik 2008r./
MISTRZ EUROPY w karate tsunami; zdobył na mistrzostwach 5 medali ( 1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe) w kategorii 13 – 15 lat /Polska, listopad 2008r./
Zdobywca drugiego miejsca w Pucharze Europy w Kempo, w kategorii 14 – 17 lat / Węgry – styczeń 2008r./
Finalista Mistrzostw Europy w Kempo – zajął 4 miejsce / Mysłowice – czerwiec 2008r./
Pięciokrotny Mistrz Polski, 12 – krotny medalista Mistrzostw i Pucharu Polski ( 5 złotych, 4 srebrne, 3 brązowe medale) w karate, Kempo, taekwondo i tang soo do.
W Mistrzostwach województwa śląskiego, opolskiego i podkarpackiego zdobył 24 medale ( 12 złotych, 9 srebrnych, 3 brązowe).
Posiada szachowy ranking światowy FIDE i II kategorię szachową.
Jest Mistrzem Śląska w szachach ( indywidualnie i raz drużynowo), jest także Mistrzem Opolszczyzny w szachach ( 2 razy indywidualnie i raz drużynowo).
Jako absolwent Szkoły Podstawowej za bardzo dobre wyniki w nauce i osiągnięcia w zawodach i konkursach ogólnopolskich został nagrodzony Nagrodą I stopnia Burmistrza Miasta Radzionkowa.
Śląski Kurator Oświaty uhonorował Kamila Listem Gratulacyjnym za wybitne osiągnięcia sportowe i naukowe.
Jako uczeń Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka osiąga wysokie wyniki w nauce.
W I semestrze roku szkolnego 2008/2009 uzyskał średnią ocen ze wszystkich przedmiotów 4, 94, plasując się w rankingu współzawodnictwa w nauce na 18 miejscu wśród 346 uczniów.
Jest bardzo aktywnym członkiem Szkolnego Klubu Europejskiego. Jest laureatem III miejsca Szkolnego Konkursu Wiedzy o USA i będzie reprezentować naszą szkołę na Konkursie Międzyszkolnym w Bytomiu.
Z własnej inicjatywy powołał i prowadzi dla kolegów Szkolne Koło Logiczne. Prowadzi również mini – treningi dla kolegów zainteresowanych wschodnimi sztukami walki.
Jest niezwykle dojrzałym, o bogatej osobowości chłopcem, stanowiącym wzór do naśladowania dla swoich kolegów, którzy darzą Go ogromnym szacunkiem i uznaniem, mimo, iż ten skromny i cichy młody człowiek wcale o to nie zabiega.

BIP

logo BIP

Polski Portal Edukacyjny
Polski Portal Edukacyjny

Nasz FacebookFACEBOOK

Nasze Miasto

Copyright © 2015. All Rights Reserved.